Viedeň 15. júna (TASR) - Bez dosiahnutia dohody sa dnes vo Viedni skončilo mimoriadne zasadanie venované budúcnosti Zmluvy o konvenčných silách v Európe(CFE), ktorá upravuje používanie a rozmiestňovanie vojenských lietadiel, tankov a iných nejadrových ťažkých zbraní na kontinente.
Organizátori oznámili, že účastníci stretnutia, ktoré sa začalo v utorok, nedospeli k zhode pre spoločné vyhlásenie.
Mimoriadne zasadanie signatárskych krajín CFE zvolalo Rusko, ktoré CFE označilo za "beznádejne zastaranú". Ruský prezident Vladimir Putin v apríli oznámil, že Moskva zvažuje moratórium na plnenie zmluvy. USA a NATO sa však snažia zmluvu udržať pri živote. Označujú ju za "jednu z najúspešnejších zmlúv" a oporný stĺp európskej bezpečnosti.
CFE po prvý raz podpísali v roku 1990 a upravili v roku 1999, aby zohľadnila zmeny, ku ktorým došlo po rozpade Sovietskeho zväzu z roku 1991. Cieľom dohody je výrazne obmedziť konvenčné arzenály krajín NATO a bývalej Varšavskej zmluvy.
Na základe zmluvy európske krajiny vyradili zo svojich arzenálov viac ako 60.000 tankov, obrnených bojových vozidiel, diel, bojových lietadiel a vrtuľníkov.
Rusko upravenú verziu ratifikovalo, USA a iní členovia NATO však tento krok podmieňujú stiahnutím ruských vojakov z bývalých sovietskych republík Moldavsko a Gruzínsko. Podľa Moskvy však táto záležitosť so zmluvou nesúvisí.
Jadrom sporu sú tzv. istanbulské záväzky z roku 1999. Rusko vtedy súhlasilo so stiahnutím vojakov a zbraní z Gruzínska a odštiepeneckého moldavského regiónu Podnestersko. Západ tieto dohody považuje za súčasť upravenej CFE, ktoré treba splniť pred jej ratifikáciou. Moskva však takúto interpretáciu odmieta a tvrdí, že splnila všetky povinnosti, ktoré považuje za záväzné.
Predmetom sporu je aj dohoda, ktorá pre určité regióny obmedzuje maximálny počet vojakov. Rusko považuje za ponižujúce a neprijateľné, že nemôže vojakov na vlastnom území rozmiestniť tak, ako si to želá. USA zdôrazňujú, že treba rešpektovať aj obavy iných zmluvných partnerov, napríklad Turecka.
2 20 ari ed