Koaličným poslancom sa podarilo zablokovať schválenie programu schôdze, ktorá sa tým pádom skončila. Napriek tomu môže byť opozícia viac ako spokojná.
Spokojnosť opozície môže prameniť nielen z toho, že pred hlasovaním o programe schôdze došlo k intenzívnej vyše hodinovej diskusii a vzájomnému sa obviňovaniu. Sociálna demokracia teraz môže splniť ďalšiu svoju hrozbu na stredu 20. júna ČSSD zvolala ďalšiu mimoriadnu schôdzku Poslaneckej snemovne s návrhom na hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde Mirka Topolánka.
"Zaslepenosť vládnej koalície je obrovská. Myslím si, že si vážnosť tohto problému ani neuvedomujú. Po tom, čo každý nezúčastnený človek počul vystúpenie pána podpredsedu vlády Čunka, tak musí byť zhrozený. Pretože toto je v podstate útok na svedkyňu, na nezávislosť súdu, a myslím si, že to bola obrovská politická chyba. A ak pre nič iné, tak z týchto dôvodov by pán Čunek nemal ďalej sedieť vo vláde," reagoval pre TASR predseda ČSSD Jiří Paroubek.
ČSSD sa totiž na schôdzi, ktorá sa riadne ani nezačala, dočkala akéhosi politického bonusu - videla, ako sa medzi Čunkom a premiérom Topolánkom "zaiskrilo".
Vicepremiér, predseda KDU-ČSL a senátor Čunek v jednej osobe na dnešnú schôdzu Poslaneckej snemovne ísť vôbec nemusel, ale prišiel. Vicepremiér dokonca požiadal o slovo a v prejave ostro zaútočil na korunnú svedkyňu svojej kauzy Marcelu Urbanovú svoju niekdajšiu sekretárku.
Tá sa podľa Čunka pomstieva svojmu bývalému šéfovi za nezvýšenie platu a korupčnú kauzu si vymyslela. O svedkyni hovoril Čunek pred poslancami ako o "frustrovanej žene, ktorú zneužili jeho neprajníci".
ČSSD tvrdí, že najvyššia štátna zástupkyňa Renata Vesecká pod politickým nátlakom z vládnych kruhov zasiahla do kauzy Čunek a po prvý raz v histórii samostatnej ČR bol v kauze nariadením najvyššieho žalobcu zmenený dozorujúci štátny zástupca. Kauza Čunek tým prešla od štátneho zástupcu v Přerove k štátnemu zástupcovi v Jihlave, a následne sa zmenil aj hlavný vyšetrovateľ prípadu.
V českej Poslaneckej snemovni tak ani dnes nikto nenašiel odpoveď na otázku, či Jiří Čunek v roku 2002 ako starosta moravského mesta Vsetín vzal polmiliónový úplatok, alebo nevzal.
Čunkovo vystúpenie pred poslancami viditeľne rozladilo premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka: "Domnievam sa, že presne týmto vystupovaním (vicepremiéra Čunka) dochádza k politizovaniu toho problému, a domnievam sa, že až teraz dochádza k skutočnému nátlaku na orgány činné v trestnom konaní a na štátne zastupiteľstvo. Obávam sa, že presne toto bol krok, ktorý sa stať nemal. Myslím si, že to bola veľká chyba".
Premiér o tom chce s Čunkom ešte hovoriť, ale ani teraz ho zo svojej vlády odvolávať nemieni. Vládu nehodlá dobrovoľne opustiť ani samotný vicepremiér Čunek. Ako dnes uviedol, neurobí tak ani vtedy, ak by jeho prípad pokračoval obžalovaním a súdnym konaním.
"Mlčať by bolo pre mňa úplne najlepšie. Ale faktom je, že som tu mlčal dlhú dobu, odpovedal som iba vtedy, keď som bol interpelovaný. Faktom je, že tento bod sa na program rokovania (Poslaneckej snemovne) nenastolil mojím pričinením. Ja som ho nechcel zaradiť. Ja som presvedčený, že takéto na pôdu Poslaneckej snemovne skutočne vôbec nepatria," obhajoval sa vicepremiér Čunek.