Brusel 10. apríla (TASR) - Severoatlantická aliancia dnes rozhodla o ďalšej redukcii bezpečnostnej zóny medzi Kosovom a zvyškom Juhoslávie a povolila vstup jednotkám Belehradu do ďalších oblastí päť kilometrov širokého pásma. V Bruseli o tom informoval hovorca aliancie Yves Brodeur.
Rozhodnutie vstúpi do platnosti vo štvrtok, presný termín návratu juhoslovanských jednotiek je v kompetencii veliteľa kosovskej mierovej jednotky KFOR.
Juhoslovanské jednotky sa budú môcť vrátiť do sektora D zóny, ktorá leží pri meste Medvedja. Aliancia svojim krokom ďalej zvýšila tlak na albánskych rebelov v regióne. Oblasť síce nie je známa mimoriadnou aktivitou rebelov, ktorí však budú z troch strán obkolesení.
Zóna je rozdelená do piatich sektorov (A, B, C-východ, C-západ, D). NATO čiastočný návrat juhoslovanských a srbských jednotiek do zóny po prvý raz povolilo 8. marca s cieľom zastaviť prenikanie albánskych rebelov do Macedónska. Vládne jednotky do sektora C-východ na južnom okraji pásma o rozlohe 25 kilometrov štvorcových vstúpili 14. marca. Neskôr, 25. marca, vládne jednotky prenikli do sektora A v oblasti mesta Merdare a C-západ na hraniciach provincie s Čiernou Horou. Sektor B - v oblasti mesta Bujanovac, ktorá je centrom aktivít albánskych ozbrojencov - zostáva pre juhoslovanské jednotky stále uzavretý.
Päť kilometrov široká zóna bola popri hraniciach Kosova vytvorená v júni 1999 po skončení kosovského konfliktu s cieľom zabrániť priamemu kontaktu medzi armádou JZR a mierovou jednotkou KFOR, ktorá v Kosove v provincii zaujala pozície po stiahnutí vládnych síl - vtedy ovládaným režimom Slobodana Miloševiča.
Do oblasti mali povolený vstup len slabo vyzbrojené oddiely srbskej polície, čo využívali albánski rebeli, ktorí v oblasti obsadili viacero dedín.
4 2 20 ari juh