SME

V maďarskom parlamente v Budapešti to dnes vrelo

Budapešť 14. júna (TASR) - Opakovaná neprítomnosť poslancov najsilnejšej opozičnej frakcie FIDESZ-KDNP v rokovacej sieni maďarského parlamentu počas vystúpení ...

Budapešť 14. júna (TASR) - Opakovaná neprítomnosť poslancov najsilnejšej opozičnej frakcie FIDESZ-KDNP v rokovacej sieni maďarského parlamentu počas vystúpení predsedu vlády Ferenca Gyurcsánya poznamenala dnešný politický diskusný deň na pôde zákonodarného zboru v Budapešti.

Najskôr vystúpil premiér v úvode politickej diskusie, ktorú iniciovali vládni socialisti pod názvom Prvý rok druhej Gyurcsányovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gyurcsány v prejave zdôraznil, že bez úsilia niet silného Maďarska a že na úsilie je potrebná vláda, ktorá má odvahu konať. Najľahšie by bolo realizovať reformy spoločne s opozíciou, avšak pôjde to aj bez nej, aj keď trochu pomalšie, trochu drahšie a s väčšími diskusiami, vyplynulo z jeho slov.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér sa vyslovil za vyváženosť krajiny, ktorá by mala prispieť k jej posilneniu a proti pokračovaniu často hlúpych, ba až lživých sporov politického charakteru vnútri krajiny. Súčasne pripomenul, že zníženiu štátnych výdavkov sa ani podľa odborníkov nedalo zabrániť.

Podľa rečníkových slov krajina premeškala možnosť reformovať zdravotníctvo a školstvo v časoch, keď sa mzdy zvýšili o 50 percent, teda v rokoch 2000-2003. "Mimochodom, môžeme povedať, že je to naša chyba. Áno, je to tak," dodal.

Vo vystúpení, v ktorom Gyurcsány poukázal aj na konkrétne protirečenia v súčasnom systéme maďarského zdravotníctva a školstva, sa zmienil aj o Slovensku.

Na margo faktu, že maďarská opozícia často spomína ako príklad rýchleho hospodárskeho rastu práve susedné Slovensko, konštatoval, že sa na tom podieľajú aj o tretinu nižšie dôchodky a podpora rodín v porovnaní s Maďarskou republikou, či fakt, že v Maďarsku sú priemerné mzdy o 25 percent vyššie ako v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Toto Gyurcsányovo vystúpenie sledovali priamo v rokovacej sieni iba dvaja členovia frakcie FIDESZ-KDNP, Mihály Varga a János Hargitai.

Podľa slov prvého z nich sa premiér vo svojom vystúpení opäť zaoberal hlavne opozíciou. Ak by toľko času venoval situácii krajiny, Maďarsko by sa snáď nenachádzalo tam, kde je.

FIDESZ registruje podľa slov podpredsedu Mihálya Vargu v krajine namiesto reforiem reformné zmätky, namiesto skutočných opatrení rečičky a vládnutie bez dôsledkov.

János Hargitai v zastúpení KDNP poprel, že by v krajine vládla reformná horúčka a hovoril o produkcii ideológie vládou, ktorej cieľom je získať finančné prostriedky z veľkých systémov.

Proti krajine nemožno realizovať reformy, vyhlásil a dodal, že ľudia už prekukli, že "ste už národ mnoho ráz podviedli a aj teraz to robíte".

SkryťVypnúť reklamu

Ani následná politická diskusia, ktorú pod názvom Uplynul rok od prejavu v Balatonöszöde s narážkou na kontroverzné vystúpenie Ferenca Gyurcsánya na tamojšom neverejnom rokovaní socialistov, sa nezaobišlo bez demonštratívneho odchodu členov frakcie FIDESZ-KDNP z rokovacej siene. Stalo sa tak napriek tomu, že túto diskusiu inicioval práve najsilnejší opozičný subjekt.

Táto situácia, ktorá dostáva ľudí do pomykova, by mohla niesť názov Vy ste si to želali, predsa si však z toho neprosíte, reagoval narážajúc na titul populárneho televízneho programu na želanie divákov maďarský premiér a dodal, že jestvuje zrejme istý chaos v predstavách o tom, ako normálne diskutovať.

Popredný predstaviteľ opozície, poslanec Róbert Répássy (FIDESZ), uviedol, že cieľom iniciatívy jeho kolegov bolo dať priestor analýze spoločenských, politických a ekonomických dopadov inkriminovaného vystúpenia. To však neznamená, že by chceli prediskutovať tento politický problém s Ferencom Gyurcsányom, ktorý ho sám zavinil.

SkryťVypnúť reklamu

"On sám je problémom. S problémom sa nezvyklo hovoriť o tom, ako riešiť vzniknutú situáciu," formuloval opozičný poslanec. Zároveň pripomenul, že frakcia jeho strany ešte na prvom zasadaní jarného rokovania zákonodarného zboru prijala rozhodnutie, že opustí rokovaciu sieň pred každým vystúpením Ferenca Gyurcsánya, ktorého naďalej považuje za personu non grata na maďarskej politickej scéne.

Aj dnešné druhé vystúpenie predsedu maďarskej vlády na parlamentnej pôde tak priamo v dejisku sledovali iba dvaja zástupcovia frakcie FIDESZ-KDNP, tentoraz Tibor Navracsics a István Jakab.

Hovorca vládnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) István Nyakó v tejto súvislosti okrem iného uviedol: Táto politika FIDESZ je groteskou dnešnej maďarskej politiky a dodal, že poslanci najsilnejšej opozičnej strany si možno nepriali politický diskusný deň, ale mali na mysli skôr deň ohovárania alebo deň sťažností.

SkryťVypnúť reklamu

Po rozsiahlom vystúpení maďarského premiéra pokračovala rozprava na pôde maďarského parlamentu ďalšími vystúpeniami.

Zväz slobodných demokratov (SZDSZ) charakterizoval obsah inkriminovaného premiérovho prejavu spred roka, ktorý vyvolal v Maďarsku po spoločenských zmenách v krajine bezpríkladné nepokoje, ako ukončenie éry prílivových vĺn a la cunami rôznych sľubov a istú úľavu.

Pre kresťanských demokratov z KDNP to bol začiatok novej epochy lží, kým pre rovnako opozičné Maďarské demokratické fórum (MDF) to bolo vystúpenie, ktoré zdiskreditovalo nielen premiéra, ale celú politickú elitu krajiny.

Všetci hlavní rečníci spomínaných parlamentných strán sa zhodli v tom, že takýto prejav mal odznieť pred verejnosťou, a nie na uzavretom rokovaní socialistov.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred nimi vystúpil s mimoriadne kritickou reakciou na Gyurcsányovo vystúpenie spred roka i dnešný prejav v zastúpení FIDESZ Tibor Navracsics, ktorý sa svoj totálne odmietavý postoj k osobnosti predsedu vlády snažil ilustrovať aj poukázaním na jeho prezentáciu v rôznych médiách doma i v zahraničí.

Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Ako sa Viktor Orbán pripravuje na volebný rok 2026


Márius Dragomír 3
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarská vláda neprijala veľkú väčšinu odporúčaní a verdiktov Únie.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 257
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 752
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 799
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 680
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 964
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 722
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu