Brusel 14. júna (TASR) - Tlačové oddelenie, ako aj osobitná jednotka pre výkon rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu dnes odmietli komentovať postup Najvyššieho súdu SR, ktorý v stredu potvrdil rozsudok košického súdu pre novinára Martina Kleina a tým nerešpektoval rozhodnutie štrasburského tribunálu.
Obidve oddelenia však pre TASR potvrdili, že rozhodnutia ESĽP sú pre členské krajiny Rady Európy záväzné. Keďže právnik, ktorý má na starosti tento prípad, je momentálne na dovolenke, nie je možné získať konkrétnejšie informácie.
Podľa tlačového oddelenia je však všeobecný postup taký, že ESĽP zašle rozsudok po nadobudnutí právoplatnosti Výboru ministrov Rady Európy. Ten následne dohliada na jeho splnenie v zmysle článku 46 o záväznosti a vykonávaní rozsudkov s cieľom zaistiť, aby dotyčná strana prijala také konkrétne opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu prípadnému porušeniu Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Klein bol súdený kvôli článku pre týždenník Domino efekt z roku 1997 o arcibiskupovi Jánovi Sokolovi, kde ho nazval "obluda". Katolícke organizácie vtedy novinára zažalovali za hanobenie presvedčenia veriacich. Klein dostal peňažný trest 15.000 korún za porušenie paragrafu o hanobení národa, rasy a presvedčenia.
ESĽP v roku 2006 rozhodol v prospech Kleina a priznal mu odškodné vo výške 380.000 korún, ktoré mu už Ministerstvo spravodlivosti SR vyplatilo. ESĽP svoje rozhodnutie v prospech Kleina zdôvodnil porušením novinárovho práva na slobodu prejavu.
Najvyšší súd (NS) SR v stredu zamietol sťažnosť proti porušeniu zákona, ktorú podal Daniel Lipšic ešte ako minister spravodlivosti. Chcel, aby NS prerušil konanie a obrátil sa na ústavných sudcov, nech posúdia, či spomínaný paragraf nie je v rozpore so slobodou prejavu. Podľa NS nebola sťažnosť podaná dobre.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed