New York/Rím 14. júna (TASR) - Pravekí Európania v staršej dobe kamennej pravdepodobne v širokom rozsahu vykonávali ľudské obety, vyplýva z výsledkov novej talianskej štúdie realizovanej na základe výskumu paleolitických pohrebísk.
Značný počet lokalít s hromadnými hrobmi - z nich niektoré obsahujú kostry trpaslíkov a zmrzačených detí spolu s ozdobnými rituálnymi predmetmi - vedie k domnienke, že ľudské obety boli v období pred 28.000-10.000 rokmi v Európe pomerne bežné, tvrdí vo svojej štúdii taliansky biológ Vincenzo Formicola z univerzity v Pise.
Základ jeho nálezov, ktoré publikoval v odbornom časopise Current Anthropology, tvoria predovšetkým tri hromadné hroby v Rusku, Českej republike a v jaskyni Romito v južnom Taliansku.
Moravské nálezisko Dolní Věstonice obsahuje tri kostry vo veku 16-25 rokov - dvoch mužov a jednej zdeformovanej osoby neurčeného pohlavia.
Pohrebisko v ruskom meste Vladimir, približne 193 kilometrov východne od Moskvy, odhaľuje pozostatky chlapca a dievčaťa vo veku deväť až 13 rokov, pochovaných spolu s mamutími klami, stovkami líščích zubov a tisíckami korálikov z mamutoviny. Kostra dievčiny nesie známky vrodenej telesnej poruchy.
Formicola sa domnieva, že koráliky vyrobili špeciálne pre deti. V porovnaní s koráľmi, ktoré sa našli v hrobe dospelých mužov na tom istom pohrebisku, sú totiž menšie.
"Bohatý pohreb mali zvyčajne jedinci s významným postavením, čo je asi ťažko predstaviteľné v prípade týchto dvoch detí. Zhotovenie takého množstva ozdôb z mamutoviny si vyžadovalo veľa času. Skutočnosť, že ozdobné predmety boli v čase úmrtia detí už hotové, naznačuje, že sa o ich nezvratnej smrti vedelo s dostatočne dlhým predstihom," píše vedec.
Rupert Housley, profesor archeológie na univerzite v Glasgowe, však prišiel s úplne inou domnienkou. Tvrdí, že existujú aj iné vysvetlenia unikátneho pohrebu detí. Koráliky mohli totiž tvoriť súčasť rodového majetku, pripravené pre osobu s vysokým postavením, a potom ich len mohli pridať do hrobu obetovaných detí.
Housley tvrdí, že hromadné pohrebiská boli v staršej dobe kamennej celkom bežné a detská úmrtnosť bola vďaka chorobám a iným neduhom dosť vysoká.
2 jh dem