BERLÍN 14. júna (SITA/AP) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom vystúpení pred nemeckým parlamentom načrtla ciele budúcotýždňového summitu Európskej únie, ktorý sa ponesie v duchu boja o novú ústavnú zmluvu únie. Summit EÚ 21.-22. júna ukončí nemecké predsedníctvo EÚ, a očakáva sa, že Merkelová bude tvrdo presadzovať dohodu o ďalšom postupe v otázke ústavnej zmluvy, ktorú v lete 2005 v referendách odmietli francúzski a holandskí voliči.
Najväčšou prekážkou dosiahnutia dohody je Poľsko, ktoré hrozí vetom a odmieta prijať zmeny v systéme hlasovania, ktoré predpokladá návrh zmluvy. Nové pravidlo hlasovania kvalifikovanou väčšinou, ktoré má za cieľ znížiť vplyv jednotlivých krajín pri vyjednávaní v rámci 27-členného bloku, vyžaduje tzv. dvojitú väčšinu predstavujúcu aspoň 55 percent členských štátov EÚ (minimálne 15) a 65 percent populácie únie.
Merkelová sa snaží presvedčiť lídrov, aby sa dohodli, ktoré časti návrhu ústavy zostanú zachované a ktoré je potrebné zmeniť alebo úplne vypustiť, s cieľom schváliť revidovanú ústavu v roku 2009. Na jej prijatie je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín únie. Kancelárka zrejme poukáže na úspech minulotýždňového summitu siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8), ktorému Nemecko rovnako predsedalo. Summit sa začal v atmosfére veľkých rozdielov v názoroch, ako bojovať s klimatickými zmenami, a skončil dohodou lídrov o stanovení nezáväzného cieľa znížiť množstvo skleníkových plynov.
Francúzsko a Poľsko potrebujú silnú a aktívnu Európu
Európska únia urýchlene potrebuje novú ústavnú zmluvu, povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v interview zverejnenom pred návštevou Poľska, na ktorej má poľské vládne dvojičky presvedčiť o tom, aby sa vzdali snáh blokovať rokovania o novej zmluve. "Francúzsko a Poľsko potrebujú silnú, aktívnu a jednotnú Európu," povedal Sarkozy v rozhovore pre poľský denník Gazeta Wyborcza pred krátkou návštevou Poľska, na ktorú sa chystá ešte pred summitom EÚ v Bruseli. "Už sme stratili príliš veľa času vo svete, ktorý sa mení veľmi rýchlo," povedal Sarkozy.
"Nadchádzajúci summit EÚ 21. a 22. júna musí viesť k dohode na obsahu zjednodušenej zmluvy, aby sme ju mohli koncom roka podpísať a aby mohla začať platiť pred koncom roka 2008, alebo najneskôr pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009," myslí si francúzsky prezident. Poľský premiér Jaroslaw Kaczynski tento týždeň povedal, že plánovaná medzivládna konferencia, na ktorej chcú členské štáty prediskutovať novú zmluvu, bude vyžadovať "okolo jedného roka diskusií". Poľsko pohrozilo, že pokiaľ zoznam preberaných tém nebude podľa jeho predstáv, konanie konferencie prekazí. Varšave ide najmä o prehodnotenie hlasovacích mechanizmov v únii. Poľsko chce presadiť systém, v ktorom krajina získa počet hlasov na základe druhej odmocniny počtu obyvateľov v miliónoch.
Sarkozy pre Gazetu Wyborczu povedal, že "so systémom, (ktorý navrhuje Poľsko) úplne nesúhlasím, ale viem sympatizovať s tými, ktorí hovoria v jeho prospech." "Ak bude každý z nás absolútne neústupný, napríklad, ak budú Briti proti akejkoľvek zmienke o základných právach, Poliaci proti hlasovaniu na základe dvojitej väčšiny, a Francúzi proti inštitucionálnym zmenám, potom sa natisne otázka: čo vlastne robíme spolu?" pýta sa Sarkozy. "Keď ste malá krajina, mohli by ste trvať na tom (zmene hlasovacieho systému), pretože by mohla byť v stávke vaša identita," povedal Sarkozy. "Ale vy ste veľká krajina, a preto musíte spolupracovať s ostatnými veľkými európskymi národmi," povedal smerom k Poľsku nedávno zvolený francúzsky prezident. "Veľká európska krajina nemôže povedať 'mám menšiu zodpovednosť, môžem uvaliť blokádu'. Poľsko nemôže blokovať Európsku úniu," povedal