SME

Ruské počítače na ISS začali sčasti opäť fungovať

Fungovať prestali všetky tri počítačové systémy, ktoré ovládajú polohovanie ISS. Problém si v najhoršom prípade môže vyžiadať návrat posádky na Zem.

Na videosnímke od NASA vesmírny špecialista Steve Swanson z amerického raketoplánu Atlantis čaká na kolegu astronauta Pata Forrestera, ktorý skladá solárne krídlo v okolí Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) 13. júna 2007.Na videosnímke od NASA vesmírny špecialista Steve Swanson z amerického raketoplánu Atlantis čaká na kolegu astronauta Pata Forrestera, ktorý skladá solárne krídlo v okolí Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) 13. júna 2007. (Zdroj: AFP, NASA)

Ruské počítače na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ktoré ovládajú jej polohovanie, ako aj dodávky vzduchu a vody, po stredajšom zlyhaní začali dnes opäť čiastočne pracovať. Ruskí experti v Moskve už sčasti nadviazali komunikáciu s počítačmi a pracujú na obnovení zvyšku systému. Pracovníci NASA a Ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) však stále nevedia, čo spôsobilo mimoriadnu poruchu. Odborníci veria, že problém spočíval skôr v elektrickej energii ako v počítačovom softvére.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom dňa pri znovuzapájaní počítačov vyľakal posádku vesmírnej stanice falošný požiarny poplach na ruskom module Zaria. Predstavitelia NASA však uviedli, že na module sa neobjavil žiadny náznak ohňa alebo dymu.

SkryťVypnúť reklamu

Raketoplán Atlantis je naďalej spojený s vesmírnou stanicou. Astronauti v čase nečinnosti počítačov pravidelne spúšťali jej pomocné rakety na udržanie pozície stanice. NASA uviedla, že kvôli problémom s komputermi by sa mohla ešte viac predĺžiť misia raketoplánu, ktorá sa už z 11 dní natiahla na 13 z dôvodu opravy trhliny na plášti Atlantisu.

V najhoršom scenári by si porucha počítačov podľa NASA vyžadovala návrat trojčlennej posádky vesmírnej stanice na Zem. Bez fungovania postihnutého systému má stanica k dispozícii 56-dňové zásoby vzduchu.

Oprava plášťa v piatok Atlantis vyštartoval z Floridy 8. júna. Pôvodne na 11 dní plánovanú misiu už predĺžili o dva dni, aby astronauti mohli vykonať dodatočný výstup do otvoreného vesmíru a opraviť poškodený tepelno-izolačný plášť nad motorovým priestorom, ktorý sa odlúpil počas štartu.

SkryťVypnúť reklamu

Oprava plášťa je plánovaná na piatok. Astronauti sa odlúpnutú časť s rozmermi približne 10x15 centimetrov pokúsia pripevniť na pôvodné miesto pomocou svoriek z lekárničky raketoplánu a spôn z výbavy pre opravu uvoľnených tepelno-izolačných dlaždičiek, ktoré chránia najviac exponované miesta. Ak táto metóda nebude fungovať, astronauti sa plášť pokúsia prišiť drôtom z nehrdzavejúcej ocele s pomocou nástroja, ktorý pripomína malú ihlu.

Podľa inžinierov poškodenie plášťa neohrozí Atlantis počas návratu na Zem, keď po vstupe do atmosféry vznikajú trením vysoké teploty. Mohlo by však spôsobiť poškodenie, ktoré by si vyžiadalo opravy na Zemi a spôsobilo časový sklz v ďalších letoch.

Tepelnému štítu raketoplánov je venovaná maximálna pozornosť po tom, čo sa raketoplán Columbia v roku 2003 kvôli trhline na krídle rozpadol počas návratu z obežnej dráhy. Zahynulo všetkých sedem astronautov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračuje aktivácia nových solárnych panelov

Dvaja astronauti v stredu absolvovali výstup do otvoreného vesmíru, počas ktorého mali vykonať dve úlohy: zložiť starší solárny panel a aktivovať rotujúci kĺb, ktorý umožní otáčať nový pár solárnych panelov k Slnku.

Astronauti Patrick Forrester a Steve Swanson sedemhodinovú vesmírnu vychádzku ukončili predtým, ako bol kĺb schopný rotovať, keďže zariadenie riadne nereagovalo na príkazy z pozemného riadiaceho strediska. Úlohu budú musieť dokončiť počas ďalšieho výstupu do kozmu.

Keďže panel sa nestiahol po vydaní príkazu počítačom, astronauti museli na uvoľnenie jeho článkov použiť špeciálne nástroje, vrátane jedného, ktorý pripomína hokejku. Po skončení vychádzky bolo v skladovacom priestore zložených 13 sekcií, NASA očakáva, že sťahovanie panelu dokončí v priebehu dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Starší solárny panel treba zložiť, aby sa nový pár panelov - ktorý na ISS priviezol Atlantis a rozvinuli ho v utorok po pondelkovom pripojení k stanici - mohol natáčať za Slnkom.

NASA chce výrazne zvýšiť zásobovanie ISS elektrickou energiou, aby mohli byť k stanici konečne pripojené laboratória postavené v Európe a Japonsku.

Medzinárodná vesmírna stanica

Súvisiace témy: USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 563
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 267
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 444
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 612
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 562
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 278
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu