Organizácia vo svojej správe o medzinárodných inštitúciách pôsobiacich v Kosove hovorí o nedostatku účinných opatrení voči porušovaniu ľudských práv zo strany súčasnej medzinárodnej správy Kosova pod vedením OSN (UNMIK) a medzinárodných mierových jednotiek pod velením NATO (KFOR).
Správa uvádza, že "na prvý pohľad" existuje dosť účinných mechanizmov vrátane ombudsmana, poradného výboru pre ľudské práva a monitorovanie zo strany komisára OSN pre ľudské práva, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a iných organizácií. "V skutočnosti však tieto mechanizmy sú buď slabé neschopné vyšetrovať činnosť medzinárodných inštitúcií, alebo majú obmedzený účinok", správa uvádza.
Správa ďalej vysvetľuje, že "inštitút ombudsmana bol zbavený mandátu vyšetriť sťažnosti voči UNMIK a KFOR v roku 2006. Poradný výbor pre ľudské práva, ktorý bol vytvorený práve za účelom vyšetrovania, ešte nezačal fungovať, preto v súčasnosti neexistuje mechanizmus, na základe ktorého by bolo možné vyšetrovať podnety voči KFOR".
Medzinárodná misia pod vedením EÚ, ktorá má zriadiť políciu a justíciu v Kosove a nahradiť tak OSN pri správe Kosova, sa má podľa správy HRW poučiť z existujúcich chýb a od začiatku má umožniť nezávislú kontrolu činnosti EÚ pri ochrane ľudských práv. HRW odporúča, aby budúci Medzinárodný úrad pre občianske záležitosti, polícia EÚ a NATO podliehali jurisdikcii budúceho Ústavného súdu. HRW tiež vyzvala na obnovenie vyšetrovacích právomocí ombudsmana vo veci sťažností voči medzinárodným civilným a vojenským organizáciám.
Ministri zahraničných vecí EÚ by mali o budúcnosti misie EÚ v Kosove rokovať 18. a 19. júna v Luxemburgu.