BRATISLAVA 13. júna (SITA) - Prišiel čas zvážiť všetky možnosti, aby sa podarilo obnoviť mier v Pásme Gazy, a jednou z nich je aj umiestnenie medzinárodných síl do regiónu, v stredu na margo eskalujúceho napätia na Blízkom východe povedal šéf zahraničnej politiky Európskej únie Javier Solana. "Už sme tam," povedal Solana v narážke na pozorovateľskú misiu EÚ, ktorá monitoruje cezhraničný priechod Rafah s Egyptom, jedinú cestu z Pásma Gazy, ktorou sa dá vyhnúť Izraelu. "Situácia je čoraz dramatickejšia," dodal Solana. "Z rozličných miest prichádzajú šumy a vyhlásenia, vrátane Izraela, že možno by bolo užitočné rozmiestnenie medzinárodných síl," povedal Solana v Bruseli a dodal: "Od rozhodnutia však máme ďaleko. Ak nás požiadajú, túto možnosť zvážime."
Na zastavenie násilností vyzvalo v mene celej EÚ aj nemecké predsedníctvo. Únia je "hlboko znepokojená" násilnosťami a všetky zainteresované strany na palestínskych územiach vyzvala, aby sa vyhli vypuknutiu občianskej vojny a hľadali politické riešenie krízy. Rovnaké znepokojenie vyslovil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Výbuch náloží umiestnených pod zemou zničil v stredu veliteľstvo palestínskych bezpečnostných síl hnutia Fatah na juhu Pásma Gazy. "Sídlo preventívnych bezpečnostných síl v Chán Júnis bolo úplne zničené pri výbuchu v tuneli. Sú tu mŕtvi a zranení," povedal Jusíf Eissa, generálny riaditeľ bezpečnostných síl v Pásme Gazy. Z útoku obvinil militantné hnutie Hamás. Ozbrojené krídlo Hamásu dalo v stredu ultimátum príslušníkom palestínskych bezpečnostných síl lojálnych strane Fatah na odovzdanie všetkých zbraní do piatku do 18. hodiny SELČ. Brigády Izzidín al-Kassám vo vyhlásení uviedli, že zaslali naliehavú výzvu všetkým členom bezpečnostných síl, ktorí dostali zbrane zo Spojených štátov, ako aj členom povstaleckej frakcie v rámci Fatahu, aby dobrovoľne odovzdali zbrane miestnym veliteľom Brigád Izzidín al-Kassám. "Obdobie začína plynúť teraz a vyprší v piatok o 7. hodine večer (18:00 SELČ). Tí, ktorí odmietnu (odovzdať zbrane), budú považovaní za hľadaných Brigádami al-Kassám," uvádza sa v texte. Hamás prevzal kontrolu na severe Pásma Gazy a pokračuje v ofenzíve proti Fatahu. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás z umierneného hnutia Fatah vnútropalestínske boje v Pásme Gazy odsúdil, označil ich za "šialenstvo" a vyzval na ukončenie krvavých zrážok. Abbás dúfa, že organizácie Hamás a Fatah prijmú egyptskú ponuku na sprostredkovanie rokovaní o prímerí.
V Abbásovom Fatahu rastie počet nespokojencov, ktorí ho vnímajú ako slabého vodcu. Sily Fatahu v Gaze sú dezorganizované, chýba im ústredné velenie a sú čoraz viac v defenzíve. Abbás sa však stále snaží vystupovať viac ako palestínsky prezident, a nie ako úradujúci líder Fatahu. Vinu za násilnosti pripisuje obom stranám. "To, čo sa teraz deje v Pásme Gazy, je šialenstvo," povedal v Ramalláhu na spoločnej tlačovej konferencii s holandským ministrom zahraničia Maximom Verhagenom, ktorý je na návšteve Západného brehu Jordánu. Ak sa boje nezastavia, Pásmu Gazy hrozí podľa Abbása kolaps. Pokračovanie násilností ohrozuje aj krehkú palestínsku vládu národnej jednoty, ktorú v marci vytvoril Hamás s Fatahom. Pred "vážnymi regionálnymi dôsledkami" varoval aj izraelský premiér Ehud Olmert. Vyhlásil, že Izrael sa do sporu zatiahnuť nedá a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby vo veci urýchlene konalo.