Budapešť 12. júna (TASR) V otázke riešenia problematiky národnostných menšín v Maďarsku z dôvodu chýbajúcej politickej vôle nedošlo doposiaľ k skutočnému pokroku, menšiny sú prakticky asimilované. Vyhlásil to v Budapešti odchádzajúci parlamentný ochranca ľudských práv pre etnické a národnostné menšiny Jenö Kaltenbach.
Ombudsman, ktorý z úradu po 12 rokoch odchádza k 1. júlu, v dnes zverejnenom rozhovore internetového portrálu FigyelöNet hovoril o tom, že v Maďarsku národnostné menšiny boli prakticky úplne asimilované, akčné programy pre ne sú iba ilúziou. O novele menšinového zákona povedal, že tá je štátom požehnaným podvodom.
Pre maďarskú tlačovú agentúru MTI Kaltenbach uviedol, že počas výkonu svojej funkcie priebežne pripomínal Národnému zhromaždeniu, že porušuje ústavu nezabezpečením parlamentného zastúpenia menšín. Nie je na to skutočná snaha. Ak by bola, dalo by sa to vyriešiť rozhodnutím, ktoré by sa zrodilo v priebehu piatich minút, zdôvodnil situáciu ombudsman.
Podľa jeho slov v Maďarsku sa málo hovorí o asimilácii menšín, na druhej strane sa však pripomína štátom silená asimilácia Maďarov žijúcich za hranicami. Ako pozitívny príklad situácie 13 menšinových spoločenstiev v Maďarsku, medzi ktorými je aj slovenská, ochranca práv menšín uviedol Srbov, ktorí majú dobre fungujúci systém inštitúcií, pomáha im ortodoxná cirkev a aj materská krajina sa nimi veľa zaoberá.
Najdôležitejšou úlohou nazval Kaltenbach vytvorenie menšinovej autonómie v Maďarsku, ktorá podľa jeho názoru existuje zatiaľ iba na papieri. Zrealizovanie tohto kroku očakáva od svojho nástupcu Ernöa Kállaiho, ktorého zvolil parlament na návrh prezidenta Lászlóa Sólyoma v pondelok.
Historika a právnika Kállaiho podporili parlamentné strany a rómska menšina. Bulharská, grécka, chorvátska, poľská, nemecká, arménska, rumunská, rusínska, srbská, slovenská, slovinská a ukrajinská menšina navrhovala dekanku Pécsskej univerzity štátu a právnych vied Erzsébet Szalayné Sándorovú.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ed