Soul 11. júna (TASR) - Zdravotný stav severokórejského lídra Kim Čong-ila pravdepodobne nie je taký zlý, ako tvrdia niektoré médiá. Dnes to uviedla hlavná spravodajská služba Južnej Kórey. Agentúra reagovala na správy, podľa ktorých sa zdravie Kima zhoršilo do takej miery, že by mal obmedziť verejné aktivity.
Národná spravodajská služba vyhlásením reagovala na správy britských a japonských médií, že 65-ročný vodca izolovaného komunistického štátu nie je schopný bez odpočinku prejsť viac ako 30 metrov a že sa podrobil operácii srdca.
Kim má choré srdce a trpí cukrovkou, "neobjavili sa však žiadne znaky, že chronické ochorenia sa zhoršili tak," aby ovplyvnili jeho verejné aktivity, povedal predstaviteľ spravodajskej agentúry miestnym médiám.
Kimov zdravotný stav je predmetom medzinárodného záujmu, keďže jeho osud je podľa všeobecného presvedčenia prepojený s osudom krajiny. Kim vládne v KĽDR tvrdou rukou od roku 1994, keď zomrel jeho otec Kim Ir-sen. Súčasný vodca má troch synov, o ktorých sa vie, svojho nástupcu však oficiálne neurčil.
Zbedačená Severná Kórea je odkázaná na potravinovú pomoc zo zahraničia, napriek tomu však má relatívne rozvinutý raketový a jadrový program. Severokórejská raketa s dlhým doletom je podľa predpokladov schopná zasiahnuť časť územia USA, v októbri 2006 KĽDR uskutočnila svoju prvú jadrovú skúšku. Experti sú presvedčení, že Severná Kórea vyrobila dosť plutónia na výrobu približne desiatky jadrových bômb - ich konštrukcia však nie je dostatočne vyvinutá na to, aby nálož mohli umiestniť na raketu.
Medzinárodné spoločenstvo sa snaží primať Pchjongjang, aby sa vzdal svojho jadrového zbrojného programu výmenou za dodávky energie. KĽDR vo februári na šesťstranných rozhovoroch prisľúbila, že uzavrie svoj hlavný jadrový reaktor. Tento proces však uviazol kvôli sporu okolo transferu peňazí z účtov na macajskej banke, ktoré zmrazili pod tlakom USA v súvislosti s obvineniami, že Severná Kórea sa podieľa na falšovaní a praní peňazí.