SME

Porazený belgický premiér odstúpil

BRUSEL 11. júna (SITA/AP) - Liberálno-socialistická koaličná vláda belgického premiéra Guya Verhofstadta ponúkla rezignáciu deň po tom, čo v parlamentných voľbách drvivo zvíťazili konzervatívci pod vedením ...

BRUSEL 11. júna (SITA/AP) - Liberálno-socialistická koaličná vláda belgického premiéra Guya Verhofstadta ponúkla rezignáciu deň po tom, čo v parlamentných voľbách drvivo zvíťazili konzervatívci pod vedením kresťanských demokratov. Verhofstadt odovzdá rezignáciu svojej vlády do rúk kráľa Alberta II., no kabinet pravdepodobne zostane vo funkcii do zostavenia novej vlády. V nasledujúcich týždňoch sa politici, rozdelení na holandsky a francúzsky hovoriaci tábor, budú usilovať skombinovať politické skupiny a zostaviť vládu, ktorá by mala šancu na prežitie. 54-ročný Verhofstadt priznal porážku v nedeľu po zverejnení predbežných výsledkov parlamentných volieb a povedal, že premiérske kreslo po ôsmich rokoch opustí . "Naši voliči... siahli po inej väčšine," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Budúcu vládu čakajú výzvy v podobe snáh o väčšiu autonómiu zo strany Flámska, holandsky hovoriacej severnej časti krajiny, a južného frankofónneho Valónska. Obom regiónom boli v 80. rokoch minulého storočia udelené rozsiahlejšie samosprávne kompetencie, ktoré čiastočne zmiernili jazykové spory paralyzujúce belgickú politiku. Politici v hospodársky dominantnom, na voľný obchod orientovanom Flámsku, ktoré je domovom 60 % z 10,5-miliónovej belgickej populácie, požadujú viac autonómie, najmä v ekonomických oblastiach ako zamestnanosť, no aj na úrovni spravodlivosti a bezpečnosti. Už tradične sa sťažujú, že socialisti, ktorí dlhodobo vládnu vo Valónsku, sú podľa nich úzkoprsou skupinkou vzdorujúcou reformám trhu práce a ďalším zmenám, obvyklým v ostatných častiach Európy. "Je absolútne nevyhnutné, aby sme v nasledujúcich rokoch presunuli viac právomocí z rúk federálnej vlády na Flámsko a Valónsko," vyhlásil v nedeľu líder holandsky hovoriacich kresťanských demokratov Yves Leterme.

SkryťVypnúť reklamu

Počas ôsmich rokoch pri kormidle sa Verhofstadt usiloval o odrazenie podobných snáh a zameriaval sa na ozdravenie belgickej ekonomiky a povzbudenie hospodárskeho rastu prostredníctvom zníženia dlhu a ročných rozpočtových deficitov.

Kresťanskí demokrati v nedeľu získali 40 zo 150 kresiel v belgickom parlamente, o 11 viac než mali doteraz. Verhofstadtovi holandsky hovoriaci liberáli a frankofónni liberáli nazbierali 41 kresiel, so znamená stratu 8 mandátov v parlamente. Jeho doterajší socialistickí koaliční partneri získali iba 34 kresiel oproti predchádzajúcim 48. Najväčšiu prehru utrpela Verhofstadtova koalícia vo frankofónnom Valónsku, kde sú už desaťročia dominantnou politickou silou socialisti. V posledných mesiacoch sa však zmietali v korupčných škandáloch a v nedeľu sa po liberáloch stali druhou najväčšou frakciou v parlamente. Krajne pravicová strana Flámsky záujem, ktorá presadzuje samostatnosť Flámska, získala 17 kresiel a je treťou najväčšou stranou vo Flámsku, no ostatné strany ju väčšinou ignorujú pre jej ostrú rétoriku a proti-imigrantské názory. Valónska krajne pravicová strana Národný front si udržala svoje jediné kreslo v zákonodarnom zbore krajiny. Do parlamentu sa dostal aj bývalý konzervatívec Jean-Marie Dedecker, ktorý je zároveň bývalým národným trénerom džuda. Zelení získali dvanásť kresiel, o osem viac ako predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Volebný výsledok zrejme povedie k ďalšej revízii ústavy, ktorá vyžaduje dvojtretinovú väčšinu v parlamente výrazne nejednotného národa. Holandsky hovoriaci občania totiž môžu hlasovať iba za flámske strany, a valónski voliči zasa iba za frankofónne zoskupenia. Výnimku tvorí Brusel, ktorý je oficiálne bilingválny.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu