SME

Súd v JAR povolil zatknúť Radovana Krejčířa

Toho polícia zatkla v Juhoafrickej republike už 21. apríla, ale kvôli tomu, že Česko v 40-dňovej lehote nedodalo kompletnú žiadosť o vydanie, sa Krejčíř dostal na slobodu.

(Zdroj: ČTK)

Praha 11. júna (TASR) Súd v Juhoafrickej republike dnes vydal súhlas so zatknutím kontroverzného českého podnikateľa Radovana Krejčířa. Toho polícia zatkla v JAR už 21. apríla, ale kvôli tomu, že Česko v 40-dňovej lehote nedodalo kompletnú žiadosť o vydanie svojho občana, sa Krejčíř 4. júna dostal na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podnikateľ mal v JAR týždeň zaručenú slobodu pohybu, ale územie krajiny nesmel opustiť. Kde sa však Krejčíř nachádza úrady oficiálne nevedia.

O rozhodnutí súdu dnes informoval Jiří Hynek z TV Nova, ktorý dianie sledoval priamo v JAR v súdnej sieni. Juhoafrický súd podmienil zatknutie Krejčířa dodaním dokumentov z ČR. Podľa juhoafrického prokurátora, ktorý zastupuje český štát, dokumenty z Česka už sú kompletné a nariadenie o zatknutí Krejčířa bude vydané bezodkladne.

SkryťVypnúť reklamu

Radovan Krejčíř zamestnáva justíciu už roky. V minulosti čelil v ČR rôznym podozreniam z podvodov a tunelovania, istý čas bol aj vo vyšetrovacej cele, ale vždy si našiel cestičku úniku.

Nová etapa príbehu českého miliardára, ktorý podľa polície figuroval v realizovaných aj pripravovaných podvodoch za stovky miliónov aj za miliardy korún a údajne chystal aj vraždu colníka, sa začala písať v roku 2005. Krejčířa v jeho luxusnej vile na okraji Prahy zatkol útvar rýchleho nasadenia, ale počas následnej domovej prehliadky skupina desiatich vyšetrovateľov nepochopiteľne dovolila Krejčířovi, aby sa po rozľahlej vile pohyboval bez pút. Krejčíř využil údajne nepozornosť kriminalistov a z domu utiekol. Podozrenie, že nešlo o nedbanlivosť, ale o zaplatený útek, sa vyšetrovalo, ale napokon nepotvrdilo.

SkryťVypnúť reklamu

Krejčíř sa neskôr ohlásil z exotických Seychelských ostrovov, občianstvo ktorých si už dávnejšie kúpil. S touto ostrovnou krajinou nemalo Česko dohodu o právnej pomoci, preto sa tam Krejčíř dlhý čas cítil veľmi bezpečne. O tom, čo Krejčířa viedlo k plánom presťahovať sa do JAR, panujú nejasnosti. Česká rozviedka, ktorá Krejčířa na Seychelách dlhodobo sledovala, naznačila, že sa podnikateľ mohol báť, že pripravovaná česko-seychelská dohoda o právnej pomoci bude retroaktívna a umožní jeho vydanie, prípadne že dôvodom jeho odchodu bol nedostatok finančných prostriedkov. České médiá skôr špekulovali o tom, že chcel v JAR podnikať, zaistiť pre syna dobrú školu, prípadne začať nový život s novou priateľkou.

Verzia o akútnom nedostatku peňazí sa nejaví príliš reálna. V JAR si Krejčíř najal šesť miestnych špičkových právnikov a zaplatil aj cestu svojho advokáta z Česka. Podľa odhadov mohli iba juhoafrickí advokáti Krejčířa stáť za šesť týždňov v prepočte až 40 miliónov Kč. Investícia do advokátov sa Krejčířovi zatiaľ zjavne vyplatila. Prišli totiž na školácku chybu: kým české ministerstvo spravodlivosti a juhoafrická prokuratúra rátali, že na dodanie žiadosti o vydanie Krejčířa do ČR má česká strana 40 pracovných dní, Krejčířovi advokáti súd presvedčili, že sa mala rátať lehota 40 kalendárnych dní.

SkryťVypnúť reklamu

Kauza a chyba s výpočtom dní sa dostala na pretras aj na českej politickej scéne. Opozícia vyzvala ministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila a vnútra Ivana Langera, aby rezignovali. Podľa sociálnej demokracie však chyba nebola náhodná, ale išlo o odmenu vládnej ODS Krejčířovi za to, že podnikateľ vlani pred voľbami svojimi výrokmi zo Seychel o údajnej tajnej pôžičke ČSSD sa snažil stranu v očiach voličov zdiskreditovať.

Výroky o úmyselnej chybe českej justície síce ČSSD žiadnymi dôkazmi nepodložila, ale špekuláciám mnohé nahráva. Verejnosť sa zdráha uveriť tomu, že by sa v kauze Krejčíř mohlo stať toľko náhod. Sympatie Krejčířa voči ODS pritom nie sú tajomstvom. Už vlani pred voľbami sa podnikateľ v rozhovore s českými novinármi zdôveril, že po volebnom víťazstve ODS by sa jeho problémy v Česku mohli vyriešiť.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab

Česká republika

Horiaca skládka.

Zásah bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.


TASR
Ilustračné foto.

Prieskum sa uskutočnil v marci na vzorke 1 037 respondentov.


SITA 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu