Praha 11. júna (TASR) Hnutie za demokratické Slovensko už iné nebude. Zostane Mečiarovým, a to až do konca. Otázkou je iba to, či tým koncom bude koniec Vladimíra Mečiara v politike, alebo či skôr nastane koniec HZDS ako parlamentnej strany.
Konštatujú v komentári venovanom nielen zjazdu HZDS a znovuzvoleniu Vladimíra Mečiara, ale aj celej doterajšej Mečiarovej politickej kariére české Lidové noviny (LN).
Napriek tomu, že HZDS sa na demokraciu odkazuje už svojim názvom, demokratické na HZDS nie je nič a nikdy nebolo. O dianí v strane nikdy nerozhodovali názorové strety, alebo idey, ale vždy jeden človek Vladimír Mečiar.
To, že Mečiar aj po sobotňajšom zjazde zostal na čele HZDS, je nielen zákonité, ale aj zaslúžené. Po ôsmich rokoch totiž dokázal to, čo sľúbil. Vrátil svoju stranu, v minulosti zdanlivo beznádejne zdiskreditovanú Mečiarovým spôsobom vládnutia, späť do vlády. Navyše, do vlády krajiny, ktorá je členom EÚ a NATO. Teda zoskupení, ktoré Slovensko zo zoznamu nových členov pred rokmi vyškrtli práve kvôli tomu, že na čele krajiny stál Mečiar.
LN oceňujú, že Mečiar ako vodca preukázal veľký taktický um. Keď totiž zistil, že populisticko-nacionalistickou politikou, ktorá u voličov zaberala vo všetkých voľbách po roku 1990, sa k moci nevráti, HZDS sa v názoroch zmiernilo. Po obrate, ktorý za druhej Dzurindovej vlády nariadil sám Mečiar, sa z HZDS stala proreformná strana, a v čase, keď Dzurinda stratil vládnu väčšinu, bola HZDS dokonca tichým spoločníkom menšinovej koalície.
Vlaňajšie voľby na Slovensku Mečiar nevyhral, ale HZDS splnilo dôležitejší cieľ stalo sa prijateľným vládnym partnerom pre Dzurindu aj pre Roberta Fica. A keď Fico zostavil svoju vládu, vlna medzinárodnej kritiky už nemierila na účasť Mečiarovej strany, ale proti Slotovej SNS.
Mečiar dostal vo vláde iba dve kreslá, ale jeho vplyv je oveľa širší. V koalícii hrá úlohu umiernenej opozície voči Ficovým ľavičiarskym úletom. A Mečiar, okrem toho, že sa postaral o stranu, ochránil aj svojich verných: väčšine privatizérov zostal majetok, ku ktorému sa za lacný peniaz dostali za čias Mečiarovho premiérstva. A tento majetok jeho majitelia ďalej speňažujú.
A šéf SIS Ivan Lexa, ktorý za Mečiara odviedol špinavú robotu, je súdne očistený, na slobode, a nechýbal ani na sobotňajšom zjazde. HZDS si preto ani žiadneho iného predsedu zvoliť nemohlo.
So stranou a straníkmi Mečiar problém nemá. Problémom sa pre neho stali iba voliči, ktorých mu ubúda. A to tak rýchlo, že po budúcich voľbách už HZDS nemusí byť ani v parlamente. Hnutie zatiaľ stále verí, že Mečiar to nejako zariadi. Tak, ako to dokázal doteraz vždy, uzatvárajú LN.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab