Predseda tretej najväčšej frakcie Európskeho parlamentu Graham Watson dnes v rozhovore pre TASR odmietol tvrdenia, že Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) rokuje s Ľudovou stranou-Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) o jeho členstve v skupine. Watson tak reagoval na sobotňajšie slová Vladimíra Mečiara, podľa ktorého ĽS-HZDS mieri do ALDE.
"Môžem potvrdiť, že sme boli dvakrát kontaktovaní členmi strany pána Mečiara informujúcimi sa o tejto možnosti, no neuskutočňujú sa žiadne rokovania. Ponúkli nám, aby sme vyslali našich zástupcov na ich víkendový snem a my sme to odmietli," uviedol Watson pre TASR.
Mečiar na sobotňajšom sneme ĽS-HZDS vyhlásil, že strana pokračuje v rokovaniach s demokratmi a v septembri by mohla uzavrieť rokovania s oboma časťami ALDE - demokratmi i liberálmi.
Watson na tieto slová reagoval tvrdením: "(Mečiar) to mohol povedať, no môžem uistiť, že to nie je pravda."
Skupinu ALDE vedenú britským liberálnym demokratom Watsonom momentálne tvorí 103 europoslancov z 22 krajín Európskej únie.
Vládnej ĽS-HZDS sa tak opäť rysujú prekážky v úsilí o politické zastrešenie strany v Európskom parlamente. Graham Watson dnes totiž podmienil členstvo ĽS-HZDS aj tým, že z jej čela odíde predseda Vladimír Mečiar a strana zmení svoju politiku.
"Vzhľadom na minulosť pána Mečiara a účasť v súčasnej koalícii je veľmi ťažké predstaviť si zmysluplné vzťahy s liberálmi a demokratmi," citovala Watsona televízia Markíza. "Ak by hnutie zmenilo svojho predsedu a svoje smerovanie, zvažovali by sme spoluprácu," dodal. Vedenie ALDE okrem toho podľa STV poprelo informácie, že sa zástupcovia frakcie zúčastnili na sobotňajšom sneme ĽS-HZDS v Nitre.
Európski politici v minulosti vyčítali HZDS najmä jej kontroverzné vládnutie v 90. rokoch, keď sa Slovensko pre prešľapy proti demokracii dostalo do čiastočnej medzinárodnej izolácie. Vlani potom kritizovali vytvorenie vládnej koalície so Slovenskou národnou stranou, ktorá čelí kritike za nacionalizmus.
Mečiarova strana sa chce dostať do ALDE prostredníctvom členstva v Európskej demokratickej strane (EDP), ktoré združuje strany hlásiace sa k politickému stredu. Druhú časť frakcie tvoria členovia liberálnych strán z Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strany (ELDR).
Predseda ĽS-HZDS v sobotu povedal, že strana sa chce dostať do ALDE tak, že získa členstvo v EDP. Ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová pritom poprela, že by sa ĽS-HZDS hlásila k liberalizmu. Zdôraznila, že plánované členstvo v EDP súvisí s údajne centristickým zameraním strany.
ĽS-HZDS zastupujú v EP traja poslanci - Sergej Kozlík, Peter Baco a Irena Belohorská. V minulosti ĽS-HZDS usilovala o členstvo v konzervatívne zameranej Európskej ľudovej strane (EPP). Jej vstupu však zabránil odpor slovenských pravicových strán, najmä Kresťanskodemokratického hnutia.
Autor: ks