Rusko očakáva, že Spojené štáty americké dôkladne zvážia návrh na spoločné využitie jeho radaru v Azerbajdžane pre projekt protiraketovej obrany. Uviedol to dnes pre ruskú televíziu Sergej Prichoďko, zahraničnopolitický poradca prezidenta Vladimira Putina.
Putin si podľa Prichoďka želá ukončenie konfrontácie medzi Moskvou a Washingtonom v spornej otázke protiraketovej obrany.
USA teraz musia zvážiť, či nie je lepšie "vytvoriť spoločne niečo nové a hovoriť o tom, ako možno pristupovať k tejto záležitosti otvorene a bez predsudkov", povedal Prichoďko.
Minulý týždeň Putin pohrozil, že Moskva po prvý raz od konca studenej vojny nasmeruje svoje rakety na ciele v Európe, ak Washington bude realizovať svoje kontroverzné plány v stredoeurópskom priestore.
Na štvrtkovom stretnutí s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom však uviedol, že Moskva stiahne túto hrozbu a je ochotná spolupracovať s USA, ak by sa namiesto plánovaných zariadení v Poľsku a Česku využil radar Kabala v Azerbajdžane. Ten sa nachádza 150 kilometrov severne od iránskej hranice.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev zaujal k ruskému návrhu opatrný postoj. "Ak sa to stane realitou, nepochybne to bude nový prvok v našej spolupráci s Ruskom aj Spojenými štátmi," povedal dnes v interview pre ruskú televíziu v Petrohrade, kde sa zúčastňuje na schôdzke Medzinárodného ekonomického fóra (MEF).
Podľa Alijeva je najprv potrebné prediskutovať detaily návrhu predloženého ruskou stranou.
Iránsky parlament dnes medzitým varoval pred možnými dôsledkami Putinovho návrhu. "Náš diplomatický aparát by mal ostro reagovať na túto novú iniciatívu a neumožniť, aby sa Irán stal nástrojom pri riešení nezhôd medzi svetovými veľmocami," uviedol pre tlačovú agentúru IRNA hovorca parlamentného výboru pre zahraničnú politiku a bezpečnosť.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí marginalizoval Putinovu iniciatívu počas dnešnej pravidelnej tlačovej konferencie v Teheráne.
Ako poznamenal, Rusko tvrdí, že neexistuje žiadna hrozba odpálenia rakiet z Iránu a experti sú presvedčení o tom, že umiestnenie desiatich interceptorov v Poľsku a radarového zariadenia v Českej republike je zamerané skôr na ruské a čínske rakety.
"Irán a Rusko majú mnoho ďalších dôvodov na spoluprácu", odpovedal na otázku, či je po Putinovej ponuke Moskva pre Teherán ešte stále dôveryhodným partnerom.