Paška je v Rusku už štvrtý deň na oficiálnej pracovnej návšteve.
Pred dnešným slávnostným otvorením MEF absolvoval v Moskve rokovania s predsedom Štátnej dumy Borisom Gryzlovom, podpredsedníčkou hornej komory ruského parlamentu, Rady federácie, Svetlanou Orlovou a moskovským primátorom Jurijom Lužkovom. V Petrohrade rokoval s predsedom zákonodarného zhromaždenia mesta Vadimom Ťjuľpanovom.
Prvý diskusný deň MEF bol venovaný najmä otázkam možností vyššieho prepojenia ruskej a globálnej ekonomiky. "Tento míting prichádza v rozhodujúcom čase, keď sú vzťahy medzi Ruskom a jeho západnými partnermi extrémne napäté. MEF zohráva úlohu neutrálnej platformy pre dialóg," uviedol výkonný riaditeľ Svetového ekonomického fóra v Davose Klaus Schwab.
Práve Svetové ekonomické fórum, ako všeobecnejšia platforma, tento rok spolupracuje s MEF, ktoré sa orientuje viac na špecifické otázky regiónu bývalého ZSSR. "Budujeme v Petrohrade ďduch Davosuď," vyhlásil šéf Svetového ekonomického fóra.
V dnešnej diskusii vystúpil popri viacerých členoch ruskej vlády aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. "Je dôležité chrániť partnerstvo s Ruskom," apeloval v príhovore. Po ňom a exprezidentovi Svetovej banky Jamesovi Wolfersohnovi nečakane vystúpil srbský premiér Vojislav Koštunica, ktorý využil príležitosť na podporu srbských stanovísk v otázke Kosova.
V nedeľu sa očakáva vystúpenie ruského prezidenta Vladimira Putina a kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v bloku venovanom euroázijskej ekonomike. Popri dvoch prezidentoch vystúpi v tomto kole aj slávny profesor z John Hopkins Univerzity v USA Francis Fukujama. Pôvodne plánovaný príspevok k ekologickému rozmeru diskusie napokon odriekol bývalý viceprezident USA Al Gore.
Na MEF sa zúčastňujú delegácie z viac ako 60 krajín sveta, vyše 200 topmanažérov, takmer 10.000 členov tímov. Len Rusko si od fóra sľubuje podpis zmlúv o investíciách v hodnote 3,3 miliardy dolárov (okolo 80 miliárd Sk).
(osobitný spravodajca TASR Daniel Forgács) žab