Brusel 9. júna (TASR) - Dovedna 7,7 milióna belgických voličov pristúpi v nedeľu k volebným urnám, aby rozhodli o zložení dvojkomorového belgického federálneho parlamentu a novej vláde.
Voľby v Belgicku sú podľa zákona povinné, no mnohí voliči sa cítia len málo motivovaní vzhľadom na neprehľadnosť situácie. Dovedna desať strán má totiž šancu dostať sa do parlamentu, čo znamená množstvo možných koalícií.
Terajšia vláda, tzv. fialová koalícia, je tvorená štyrmi stranami - dvoma liberálnymi (flámskou VLD a frankofónnou MR) a dvoma socialistickými zoskupeniami (flámskou SP.A a frankofónnou PS).
Podľa najnovšieho a zároveň posledného prieskumu uskutočneného pred voľbami strana VLD belgického premiéra Guya Verhofstadta, ktorý je vo funkcii osem rokov, stráca vo flámskej časti Belgicka v porovnaní s rokom 2003 takmer šesť percent voličov a s 18,6 percenta je až na štvrtom mieste. Najsilnejšou flámskou stranou sú kresťanskí demokrati CDV s 28,4 percenta, čo znamená posilnenie ich pozície o 2,5 percenta. Polepší si aj nacionalistická strana Flámsky záujem, za ktorú bude podľa prieskumu hlasovať 22,9 percenta voličov, čo je nárast o päť percent. Takmer o toľko stratia pravdepodobne vládnuci socialisti SP.A.
Lepšie vyhliadky majú vládne strany vo frankofónnom Valónsku, kde francúzski socialisti PS podľa prieskumov vedú s 33,1 percenta pred svojimi koaličnými partnermi, frankofónnymi liberálmi, ktorí sú druhí s 26,7 percenta hlasov. V porovnaní s voľbami v máji 2003 si však obe strany svoje pozície oslabia. Uvedené strany sú na čele aj v bruselskom regióne, avšak v opačnom poradí a takisto so stratami.
Očakáva sa tak, že Verhofstadta nahradí na poste premiéra ďalší Flám, tentoraz z radov kresťanských demokratov - Yves Leterme, ktorý by chcel dať regiónom ešte väčšie právomoci. Analytici považujú za najpravdepodobnejšie, že novú koalíciu budú tvoriť flámski a teda aj valónski kresťanskí demokrati s oboma socialistickými stranami. V Belgicku totiž platí pravidlo, že sesterské strany z jednotlivých lingvistických regiónov vládnu alebo idú do opozície spolu. Analytici však nevylučujú ani širšiu koalíciu s cieľom nechať mimo nacionalistov. Do vlády by sa tak mohli dostať aj zelení, ktorí si vo flámskej i valónskej časti podľa prieskumov posilnia svoje pozície,
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab