Petrohrad 9. júna (TASR) - Ruský prvý vicepremiér Sergej Ivanov, považovaný za jedného z potenciálnych nástupcov prezidenta Vladimira Putina, dnes uviedol, že Rusko sa bude postupne transformovať na technologickú a priemyselnú veľmoc a do roku 2020 sa zaradí medzi päť najväčších ekonomík sveta.
Ako Ivanov povedal v otváracom prejave na Medzinárodnom ekonomickom fóre (MEF) v Petrohrade, Rusko prijíma kroky k tomu, aby diverzifikovalo svoju ekonomiku, v súčasnosti do veľkej miery závislú od exportu ropy a zemného plynu, a otvorilo ju investorom.
"Základňou pre diverzifikáciu ekonomiky je náš ľudský potenciál," vyhlásil Ivanov (54), povýšený vo februári z postu ministra obrany do funkcie vicepremiéra a v súčasnosti jeden z topkandidátov na obsadenie funkcie šéfa Kremľa po odchode Vladimira Putina po voľbách v roku 2008.
Na medzinárodnom ekonomickomo fóre, ktoré je v tomto roku partnerskou organizáciou Svetového ekonomického fóra v Davose, sa zúčastňujú delegácie z viac ako 60 krajín sveta, vyše 200 topmanažérov, takmer 10.000 členov tímov. Len Rusko si od fóra sľubuje podpis zmlúv o investíciách v hodnote 3,3 miliardy dolárov (okolo 80 miliárd Sk).
Podujatie je dobrou príležitosťou pre Putina popýšiť sa výrazným rastom ruskej ekonomiky počas jeho pôsobenia na poste prezidenta a zároveň rozptýliť obavy, že krajina sa stáva čoraz riskantnejšou pre zahraničných investorov kvôli svojmu odcudzovaniu sa Západu.
Ivanov sa snažil zmierniť znepokojenie zahraničia, že Rusko sa za Putina stáva čoraz autokratickejším a odchyľuje sa z cesty ekonomických reforiem.
Putin má zásluhy na výraznom ekonomickom raste a obnovení vplyvu Ruska na medzinárodnej scéne, čo z neho v krajine urobilo bezkonkurenčne najpopulárnejšieho politika. Výsledkom jeho politických reforiem je však aj koncentrácia moci v rukách prezidenta a jeho kritici ho obviňujú z pošliapavania demokracie.
"Ako bude Rusko vyzerať v roku 2020? Bude demokratické, bude rešpektovať právo zákona a bude uznávať práva jednotlivca," povedal Ivanov v Petrohrade.
Prvý vicepremiér tiež predpovedal, že Moskva bude mať pod kontrolou najmenej desať percent svetovej produkcie jadrovej energie, leteckého a vesmírneho priemyslu, lodiarenstva, ako aj oblasti softvérov a nanotechnológií.