Heiligendamm 8. júna (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes uviedol, že interceptory protiraketovej obrany by namiesto stredoeurópskeho priestoru mohli byť umiestnené v južnej Európe, v Iraku či na morských plošinách.
"Mohli by sa nachádzať na juhu, povedzme na území spojencov USA v rámci NATO, napríklad v Turecku, alebo dokonca v Iraku. Možno ich tiež umiestniť na morské plošiny," povedal Putin v závere summitu krajín G8 v Nemecku.
Ruský prezident tiež uviedol, že Moskva je pripravená deliť sa o informácie zo svojej radarovej stanice v Azerbajdžane s americkou armádou. V tejto súvislosti poukázal na to, že tamojší radar Kabala "pokrýva kompletne celý región, ktorý znepokojuje Američanov".
Putin minulý týždeň pohrozil, že Moskva po prvý raz od konca studenej vojny nasmeruje svoje rakety na ciele v Európe, ak Washington bude realizovať svoje kontroverzné plány v stredoeurópskom priestore.
Na štvrtkovom stretnutí s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom však uviedol, že Moskva stiahne túto hrozbu a je ochotná spolupracovať s USA, ak by sa namiesto plánovaných zariadení v Poľsku a Česku využil radar Kabala v Azerbajdžane a vybudoval sa tak protiraketový štít chrániaci územie celej Európy.
Azerbajdžanský radar, jeden z najväčších na svete, sa nachádza na severe tejto stredoázijskej krajiny. Monitoruje celý Indický oceán, Blízky východ a väčšinu severnej Afriky a dokáže zaregistrovať rakety odpálené v týchto oblastiach.
Radarovú stanicu Kabala, prevádzkovanú od roku 1985, riadi stále ruská armáda, ktorá si ju prenajíma od Azerbajdžancov. Rusko ju využívalo pri monitorovaní iránsko-irackej vojny, vojny v Perzskom zálive, ako aj konfliktov v Afganistane a Iraku.