MOSKVA 8. júna (SITA/AP) - Ruskí zákonodarcovia varujú, že Washington nemá žiadny technický dôvod odmietnuť návrh Kremľa na zastavenie budovania protiraketového štítu v strednej Európe výmenou za spoločné využívanie ruskej radarovej základne v Azerbajdžane. Predstavitelia Severoatlantickej aliancie (NATO) a Pentagonu však plán spochybnili a nezávislý moskovský vojenský analytik vyhlásil, že plán Ruska pre Washington "vôbec nič neznamená". Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zaskočil Biely dom návrhom spoločnej radarovej základne zo sovietskej éry v meste Gabala na severovýchode Azerbajdžanu. Členovia Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, tvrdia, že ak USA ruský plán odmietnu, potvrdia tým, že americký protiraketový systém je zameraný proti strategickému arzenálu Ruska, ako tvrdí prezident Putin.
Návrh prišiel po týždňoch Putinových ostrých výpadov proti americkému plánu vybudovať protiraketový systém v Poľsku a Českej republike na obranu proti možnému ohrozeniu zo strany napríklad Iránu. Odborník na ruské vojenské sily Pavel Felgenhauer však vyhlásil, že ruský plán je z pohľadu Washingtonu úplne nerealizovateľný. "Z vojenského hľadiska návrh nedáva zmysel a Pentagon oň vôbec nemá záujem," uviedol Felgenhauer. Podľa analytika Washington neochvejne podporuje vybudovanie radarovej základne v Českej republike a umiestnenie rakiet v Poľsku a ruský návrh pre USA "neznamená alternatívu". Moskva podľa neho prišla s návrhom, aby dala Washingtonu príležitosť odstúpiť od svojho plánu a zároveň si zachovať tvár. Washington však podľa Felgenhauera verí, že rokovania naopak poskytnú Kremľu priestor potichu stiahnuť svoje výhrady voči vybudovaniu štítu v Európe.
Putin vo štvrtok počas súkromného stretnutia s americkým prezidentom Georgeom W.Bushom vyzval USA, aby zdieľali údaje z radarového systému, a odložili rozmiestnenie protiraketových striel, kým sa nepotvrdí, že Irán skutočne znamená nukleárnu hrozbu. Masívny radar v Gabale je podľa Felgenhauera určený na odhalenie rakiet, vystrelených z ponoriek v Indickom oceáne, a je fixne orientovaný na juh. "Nie je možné ho využiť na protiraketovú obranu, ani na to nikdy nebol určený, a nedá sa použiť ani na navádzanie rakiet typu interceptor, " uviedol analytik. Navyše je základňa príliš blízko iránskych hraníc a bola by zraniteľná voči raketám krátkeho doletu, útokom zo vzduchu či prepadom vojenskými oddielmi. USA trvá na tom, že Česká republika a Poľsko sú najlepšími lokalitami pre zriadenie obranného štítu a nahradia existujúcu protiraketové základne na Aljaške a v Kalifornii.