Praha 8. júna (TASR) Český Senát dnes podľa očakávania podporil vznik obdoby slovenského Ústavu pamäti národa. V Českej republike sa táto inštitúcia bude nazývať Ústav pre štúdium totalitných režimov. Ústav bude zhromažďovať, analyzovať a zverejňovať dokumenty z obdobia nacizmu a komunizmu, teda z rokov 1938-89.
Vznik ústavu už na začiatku mája podporila aj Poslanecká snemovňa. Teraz zostáva už iba pripojiť podpis prezidenta. Pod nový ústav bude patriť Archív bezpečnostných zložiek, teda prednovembrové archívy ŠtB, ministerstva obrany i rezortu spravodlivosti.
Proti vzniku ústavu sa v Senáte, rovnako ako aj v Poslaneckej snemovni, postavili komunisti a socialisti. Upozorňovali na to, že ústav je zbytočný a že supluje úlohu historikov z akadémie vied.
Ľavici však najviac prekáža to, že ústav bude riadiť a riaditeľa vymenúvať sedemčlenná rada, členov ktorej zvolí Senát z nominácií Poslaneckej snemovne, prezidenta a bývalých odbojárov a politických väzňov.
Členom rady sa nemôže stať nielen bývalý príslušník ŠtB či iných bezpečnostných zložiek minulého režimu, ale ani len radový člen KSČ, ba dokonca ani kandidát pre vstup do komunistickej strany. Podľa ČSSD a KSČM to znamená, že ústav bude podliehať "politickej kontrole".
Náklady na fungovanie úradu sa odhadujú na približne 30 miliónov Kč ročne. Sídlom novej inštitúcie by sa mohla stať budova bývalého ministerstva informatiky Ústavu pre štúdium totalitných režimov bude existovať paralelne s terajším Úradom pre dokumentovanie a vyšetrovanie zločinov komunizmu (ÚDV), ktorý existuje od začiatku 90. rokov v rámci polície. Právomoc viesť vyšetrovanie by mala zostať naďalej iba u ÚDV.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem