Praha 8. júna (TASR) Najvyššia česká štátna zástupkyňa Renata Vesecká dnes priznala, že v kauze korupčnej aféry vicepremiéra Jiřího Čunka urobila chyby polícia aj štátny zástupca. Vesecká preto už v pondelok rozhodla o odňatí prípadu štátnemu zástupcovi v Přerove Radimovi Obstovi a pridelení štátnemu zástupcovi Arifovi Salimovi v Jihlave.
Podľa českej parlamentnej opozície, ČSSD a KSČM, ide však o neprijateľný zásah do nezávislosti orgánov činných v trestnom konaní. Socialisti, a po nich aj komunisti, dnes preto demonštratívne opustili schôdzu Poslaneckej snemovne a prácu dolnej komory parlamentu chcú blokvať do utorka.
Týmito krokmi je vážne narušená nezávislosť polície a justície, protestoval dnes proti krokom Veseckej predseda ČSSD Jiří Paroubek. Veseckú pritom na post najvyššej štátnej zástupkyne menovala v minulosti Paroubkova vláda. Renata Vesecká sa proti výrokom Paroubka následne ostro ohradila a akékoľvek politické motívy svojho rozhodnutia odmietla.
Dôležitá zmena v kauze Čunek nastala v čase, keď už je takmer mesiac ukončené vyšetrovanie a zdalo sa, že obžalovanie člena vlády je iba otázkou dní.
Obžalovanie Čunka, ktorý je šéfom koaličnej KDU-ČSL, mohlo mať za následok jeho odvolanie premiérom, protestné odstúpenie zeleného šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga, ale aj rozpad koaličnej vlády. Teraz je však ďalší vývoj kauzy Čunek neistý, a to pokiaľ ide o termíny aj o výsledok. Istota je iba v tom, že nový štátny zástupca bude potrebovať čas, aby sa s rozsiahlym spisom podrobne oboznámil.
Renata Vesecká dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii uviedla, že chyboval štátny zástupca, pretože po oznámení obvinenia Čunkovi mal prípad pred niekoľkými mesiacmi postúpiť inému štátnemu zástupcovi. A chybovala, podľa Veseckej, ak polícia. Konkrétne v tom, že pri vyšetrovaní údajného Čunkom prijatého polmiliónového úplatku z roku 2002 kriminalisti nemali právo vŕtať sa v dávnejšej minulosti Jiřího Čunka, a vyšetrovateľ nemal byť v kontakte s hlavnou svedkyňou, s ktorou si vymenil niekoľko e-mailov na tému jej svedeckej výpovede.
Najvyššia štátna zástupkyňa tak dnes priznala, že niektoré výhrady Čunkových advokátov boli oprávnené. Na neštandardnú korešpondenciu vyšetrovateľa a svedkyne, bývalej Čunkovej sekretárky, upozornili práve advokáti.
Až do štvrtka mal prípad jednoznačný priebeh, ktorý nasvedčoval tomu, že Čunek bude nielen prvým českým ministrom, ale možno aj prvým ministrom v EÚ, ktorý je obžalovaný z trestného činu a zároveň je aj členom vlády. Všetky pokusy o zastavenie trestného stíhania Čunka zlyhávali a trestného stíhania za krivú výpoveď sa dočkali aj svedkovia, ktorí potvrdzovali Čunkovu verziu teda že 11. februára 2002 v čase, kedy mal ako starosta Vsetína prijať vo svojej kancelárii úplatok, bol na inom mieste.
Český premiér Mirek Topolánek vo štvrtok potvrdil, že už niekoľko týždňov vie o varovaní svojho ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga, že odmietne sedieť v jednej vláde s obžalovaným vicepremiérom Jiřím Čunkom.
Viem, čo sa sluší a patrí, a o tom som informoval premiéra a aj predsedu Strany (zelených Martina Bursíka), tvrdil Schwearzenberg s tým, že slušnosť a morálne zásady sú prvoradé.
Napätie v koaličnej vláde trvá kvôli kauze Čunek už niekoľko mesiacov. Vicepremiér a zároveň senátor Čunek vinu kategoricky odmieta. Vývoj kauzy mohol byť už od začiatku iný, ak by sa senátori Čunka zastali, ale Senát na žiadosť polície dal pred takmer pol rokom súhlas s jeho trestným stíhaním.
Čunek je predsedom koaličnej KDU-ČSL a on aj niektorí členovia vedenia jeho strany Topolánka opakovane varovali, že ak by siahol po odvolaní Čunka, považovali by to za vypovedanie koaličnej dohody. To by znamenalo koniec reformných ambícií pravo-stredovej vlády. Práve to môže byť dôvodom nečakane emotívnej reakcie ČSSD, ktorá sa možno spoliehala na to, že ak sa jej nepodarí vládne reformy zablokovať vlastnými silami, využije napätie v koalícii, či dokonca rozpad koaličného trojbloku.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab