SME

Poľsko a Rumunsko mali tajné väznice

Poľskí a rumunskí bezpečnostní predstavitelia priznali, že ich krajiny mali na svojom území tajné väznice CIA.

foto: Wikipediafoto: Wikipedia (Zdroj: Wikipedia)

Paríž 8. júna (TASR) - Tajné väznice americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) pre vypočúvanie zadržaných osôb podozrivých z terorizmu fungovali v rokoch 2003 až 2005 v Poľsku a v Rumunsku. Uviedol to v dnes zverejnenej správe osobitný spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) Dick Marty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švajčiarsky senátor Marty zároveň obvinil Nemecko a Taliansko z obštrukcií pri vyšetrovaní prípadu. Správa s odvolaním sa na nemenované zdroje zo CIA tvrdí, že významní teroristi Abú Zubajdá a Chálid Šajch Muhammad boli tajne väznení a vypočúvaní v Poľsku. O tajných väzniciach vedeli "najvyšší štátni činitelia" v inkriminovaných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Šajch Muhammad sa priznal k organizovaniu útokov v USA z 11. septembra 2001 a Abú Zubajdá je podozrivým vedúcim agentom al-Káidy.

Bývalý poľský minister obrany Jerzy Szmajdzinski, ktorý pôsobil na poste v rokoch 2001-05, obvinenia sarkasticky odmietol ako "politickú fikciu". "Samozrejme som všetko organizoval a slávnostne ich privítal," vyhlásil. Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí zopakoval stanovisko Poľska o tom, že žiadne tajné základne v krajine neboli.

Rumunská senátorka Norica Nicolaiová, ktorá viedla parlamentné vyšetrovanie tvrdení o tajných väzniciach, odmietla Martyho závery ako "absolútne nepodložené".

Hovorca nemeckej vlády dôrazne poprel obvinenia, že blokovala vyšetrovanie. Berlín podľa neho nemá nijaké informácie o tajných väzniciach a prevozoch väzňov, pričom Martyho predošlé správy neposkytli dôkazy o jeho tvrdeniach. Novú správu vláda preskúma.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Martyho tajné väznice v Európe prevádzkovala "priamo a výlučne CIA", avšak spolupráca spojencov USA bola rozhodujúca pre program tajných väzníc, ktorý sa realizoval v rámci bezpečnostnej politiky NATO.

V Poľsku a Rumunsku boli takéto väznice na základe osobitného programu CIA vytvoreného po septembri 2001 pre "zabitie, zajatie a zadržiavanie" podozrivých teroristov vysokého významu. Dôkazy o tajných letoch - najmenej desať ich pristálo na poľskom letisku Szymany z Afganistanu a Blízkeho východe - poukazujú na kľúčovú úlohu oboch krajín ako miest vysadenia zadržaných, tvrdí vyšetrovateľ obvinení z účasti krajín Rady Európy na programe CIA.

Marty nemenoval zdroje svojich informácií, správa sa však podľa neho zakladá na rozhovoroch s ľuďmi, ktorí "pracovali alebo stále pracujú pre relevantné úrady, predovšetkým výzvedné služby". Uviedol tiež, že použil výlučne informácie overené u nezávislých zdrojov. "Samozrejme naše zdroje boli ochotné hovoriť len pod podmienkou absolútnej anonymity," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Kwasnievski a Iliescu vedeli o väzniciach CIA

Bývalý poľský prezident Aleksander Kwasniewski a bývalá rumunská hlava štátu Ion Iliescu vedeli o tajných väzniciach CIA na území ich štátov a vydali povolenie na ich zriadenie, uviedol Marty. Tieto zariadenia fungovali podľa Martyho v rokoch 2003-2005 a prešli nimi "poprední väzni“ spojení s medzinárodným terorizmom. Marty je presvedčený, že Abu Zubajda, ktorý mal byť spojkou medzi Usámom bin Ládinom a skupinami hlásiacimi sa k al-Kájde, bol rovnako ako Chálid Šejch Mohammed zadržiavaný a vypočúvaný v tajnom väzení v Poľsku. Transport Chálida Šejcha Mohammeda z Kábulu na letisko Szymany sa 7. marca 2003 uskutočnil aj vďaka spoluúčasti poľskej letovej kontroly, ktorá mala transfer väzňa kamuflovať fiktívnymi letmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ich vypočúvanie a mučenie bolo podľa senátora súčasťou tajnej operácie CIA s názvom Veľmi dôležití väzni, ktorú americká spravodajská služba uskutočnila "v spolupráci s oficiálnymi európskymi partnermi“. Martyho správa sa opiera o výpovede tridsiatich bývalých spravodajských dôstojníkov tajných služieb na oboch stranách Atlantiku. Pôsobenie CIA v takýchto podmienkach bolo podľa spravodajcu RE ošetrené dohovormi s členskými štátmi NATO. Dohoda o umiestňovaní popredných väzňov v Európe pochádza podľa zistení spravodajcu z roku 2001. Podľa správy dochádzalo počas vyšetrovania "k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv vrátane mučenia“. Marty v predchádzajúcej správe z minulého roka uviedol, že 14 členských krajín spolupracovalo v tejto otázke so CIA a iba Kanada a Bosna Hercegovina priznali svoju vinu. Marty opätovne obvinil Taliansko a Nemecko z nedostatku spolupráce pri vyšetrovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko odmieta, že na jeho území fungovali tajné väznice

Poľsko dnes oznámilo, že na jeho území neboli žiadne tajné väznice americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Reagovalo tak na dnes zverejnenú správu európskeho vyšetrovateľa Dicka Martyho, ktorý má podľa vlastných slov dôkaz o existencii takýchto stredísk v rokoch 2003-05.

"Poľsko trvá na svojom postoji. Žiadne tajné strediská v Poľsku neboli," oznámil hovorca ministerstva zahraničných vecí.

"Odmietam, že v Poľsku boli akékoľvek tajné väzenia, odmietam, že by som na ne dal súhlas, alebo že by som o nich niečo vedel," vyhlásil Kwasniewski pre poľskú tlačovú agentúru PAP.

Minister obrany Szmajdzinski pre tlačovú agentúru Reuters vyhlásil, že Martyho správa je nespoľahlivá a neobsahuje žiadne dôkazy: "Martyho práca je číra politická fikcia. Je to strata času a strata peňazí."

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko je jedným zo spojencov Washingtonu v Európe. Rokuje o podmienkach pre umiestnenie častí amerického raketového obranného systému na svojom území.

Autor: mv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 079
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 854
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 130
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 022
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 744
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu