Zámorské územia začnú rovnako ako v májových prezidentských voľbách hlasovať už v sobotu, rovnako ako v zahraničí žijúci Francúzi. Vzhľadom na čoraz viac kritizovaný väčšinový systém má reálnu šancu dostať sa do parlamentu iba niekoľko strán.
Vládna pravicová UMP (Únia za ľudové hnutie) prezidenta Nicolasa Sarkozyho môže podľa tendencií vyplývajúcich z prieskumov verejnej mienky získať 41-48 percent hlasov. V projekcii na miesta v parlamente to však predstavuje 70-80 percent mandátov. Prezident Sarkozy vo štvrtok vyhlásil, že je "ochotný rokovať o čiastočnom obnovení pomerného systému“. Najsilnejšou opozičnou stranou by sa podľa očakávaní mala stať Socialistická strana, ktorá by mohla v parlamente získať 21-29 percent miest. Šancu dostať sa do parlamentu majú ešte komunisti, zelení a nová centristická strana Demokratické hnutie.
Premiér Francois Fillon vyzval vo štvrtok Francúzov, "aby dali zelenú programu prezidenta Sarkozyho“ a potvrdili jeho jasné víťazstvo nad socialistkou Ségolene Royalovou. "Prezident potrebuje jasnú väčšinu, aby sme mohli predĺžiť elán spôsobený víťazstvom v prezidentských voľbách,“ uviedol Fillon.
Zatiaľ čo vládna UMP pripravuje historické víťazstvo s plnou kontrolou nad rozhodujúcimi inštitúciami v krajine, opozícia a centristi sa obávajú vzniku "štátu UMP“. Liberál Francois Bayrou, ktorý získal v prezidentských voľbách viac ako 18 percent, varoval pred tým, že UMP "bude kontrolovať možno 80 percent parlamentu. Jej poslanci budú môcť sami zmeniť ústavu, čo je pre krajinu nezdravé,“ vyhlásil šéf demokratického hnutia vo štvrtok v rozhovore pre stanicu France Info.
Vzhľadom na prezidentský systém sa legislatívne voľby tešia v krajine menšiemu záujmu verejnosti a pozornosti médií. Očakávania vzbudzuje iba niekoľko ohlásených duelov medzi ľavicou a pravicou. Francois Fillon pred týždňom vyhlásil, že odstúpi z postu premiéra v prípade porážky v jeho volebnom obvode, kde proti nemu stojí Stéphane le Foll, šéf kabinetu generálneho tajomníka socialistov Francoisa Hollanda.