TCHAJ-PEJ 7. júna (SITA/AP) - Taiwanský minister zahraničných vecí nariadil prijatie "mimoriadnych opatrení" s cieľom udržať si vzťahy so spojeneckými krajinami ostrova v Latinskej Amerike po tom, čo Kostarika nadviazala diplomatické vzťahy s Čínou, hlavným politickým rivalom Taiwanu. Taiwanská vláda sa tak dostáva do stále väčšej medzinárodnej izolácie. Minister zahraničia James Huang potvrdil rozhodnutie Kostariky a zdôraznil krízový stav pripomenutím dvoch najväčších politických prehier Taiwanu za posledných 58 rokov - stratu kresla v OSN v roku 1971 a zrušenie americkej ambasády v roku 1979. Zároveň však deklaroval hrdosť na Taiwan a presvedčenie, že jeho krajina krízu prekoná. "Čím viac nás bijú, tým sme odvážnejší," vyhlásil.
Po prerušení stykov zo strany Kostariky zostáva Taiwanu 24 diplomatických partnerov, zatiaľ čo diplomatické vzťahy Číny zahŕňajú približne170 krajín sveta. Na malom ostrove demokracie s 23 miliónmi obyvateľov teraz vládnu obavy, že partnerské krajiny v Latinskej Amerike budú nasledovať príklad Kostariky a prejdú na stranu Číny. Potom by medzinárodnú legitimitu Taiwanu zabezpečovali už len malé štáty ako Palau či Svätá Lucia.
Cesty samosprávneho Taiwanu a komunistickej Číny sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949, ich rivalita trvá už takmer 60 rokov. V boji o získanie diplomatickej lojality štátov sveta obe krajiny pravidelne ponúkajú chudobným krajinám štedré granty a ďalšie lákadlá. To bol podľa ministra Huanga aj prípad Kostariky, ktorej Čína za opustenie Taiwanu údajne ponúkla "astronomickú sumu". Kostarický prezident Oscar Arias pripustil, že rozhodnutie krajiny prejsť na stranu Číny bolo podmienené túžbou pozdvihnúť svoju ekonomiku. "Usilujeme sa posilniť obchodné vzťahy a prilákať investorov," povedal. "Čína je najrýchlejšie sa rozvíjajúcou ekonomikou sveta a čoskoro bude druhou najsilnejšou na svete po Spojených štátoch."
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Ju Ťiangová nadviazanie diplomatických vzťahov s Kostarikou uvítala. Zároveň vyzvala ďalších spojencov Taiwanu v Latinskej Amerike, aby ukončili svoje vzťahy s ostrovom. "Nadviazanie diplomatických vzťahov je v záujme oboch krajín a ich občanov," vyhlásila na pravidelnej tlačovej konferencii. "Je predpokladom pre priateľskú a obojstranne výhodnú spoluprácu medzi oboma štátmi."
Minister Huang oznámil, že nariadil stráženie taiwanských ambasád v Latinskej Amerike pred ďalšími čínskymi zásahmi. "Požiadal som naše ambasády o prijatie mimoriadnych opatrení proti akémukoľvek ďalšiemu tlaku zo strany čínskych komunistov," vyhlásil. Viceprezidentka Annette Lu je presvedčená, že Taiwan teraz musí zintenzívniť svoje diplomatické pôsobenie.
Analytik Anrew Yang z čínskeho Inštitútu pre odborné politické štúdie vyhlásil, že krok Kostariky bude mať silný dopad na medzinárodné postavenie Taiwanu a pravdepodobne vyvolá reťazovú reakciu niektorých zo siedmich zostávajúcich latinskoamerických partnerov krajiny. "Ďalšou v poradí bude zrejme Nikaragua a Panama, možno aj Paraguaj," dodal.