New York 7. júna (TASR) - Šesť organizácií pre ľudské práva vyzvalo dnes vládu Spojených štátov, aby zverejnila informácie o 39 ľuďoch, ktorí "zmizli" po tom, ako sa podľa predpokladov nachádzali v americkej väzbe.
Amnesty International, Human Rights Watch (HRW) a ďalšie štyri skupiny žiadajú na základe zákona o slobode informácií vysvetlenie toho, čo sa stalo z 39 osobami zadržanými vo "vojne" proti terorizmu. Podľa správy boli v tajnej väzbe držaní niekedy aj ich príbuzní vrátane malých detí.
"Od konca špinavých vojen v Latinskej Amerike svet odmietol využívanie 'zmiznutí' ako zásadné porušovanie medzinárodného práva," uviedla Meg Satterthwaitová z Centra pre ľudské práva a globálnu spravodlivosť pri Právnickej fakulte Newyorskej univerzity.
Hovorca Ústrednej spravodajskej služby (CIA) správu odmietol s tým, že CIA koná v "prísnom súlade s americkým právom" a jej súčasné protiteroristické iniciatívy sú predmetom dôkladnej kontroly a dohľadu. "Spojené štáty nepoužívajú ani neprehliadajú mučenie," dodal.
V septembri americký prezident George W. Bush priznal, že CIA vypočúvala desiatky podozrivých v tajných zariadeniach v zahraničí, pričom 14 z týchto zadržiavaných premiestnili do väznice na vojenskej základni Guantánamo.
Zoznam 39 osôb, ktoré v určitom čase boli vo väzbe USA, zostavili na základe informácií získaných šiestimi organizáciami. Zvyšnými troma sú londýnske skupiny Cageprisoners a Reprieve a newyorské Centrum pre ústavné práva.
K zatknutiam podozrivých začali dochádzať krátko po útokoch z 11. septembra 2001 a patria k ním údajne aj osoby zadržané napríklad v Iraku, Saudskej Arábii, Pakistane, Afganistane a Somálsku.
USA priznali, že zadržiavali tri z 39 osôb na zozname. Podľa skupín pre ľudské práva však existujú presvedčivé dôkazy tajného zadržiavania v 18 ďalších prípadoch a určité dôkazy vo zvyšných 18 prípadoch.
Podľa Joanne Marinerovej z HRW nie je známe, či sa podozriví naďalej nachádzajú vo väzbe USA alebo inej krajiny, a ani to, či sú ešte nažive.
Medzi prípadmi popísanými v správe je zadržanie dvoch detí organizátora útokov z 11. septembra Chálida Šajcha Muhammada v septembri 2002, keď mali sedem a deväť rokov. Podľa svedkov deti držali vo väzenskom stredisku pre dospelých najmenej štyri mesiace a americkí agenti ich vypočúvali v snahe zistiť, kde sa nachádza ich otec, uvádza správa. Muhammada neskôr zadržali a umiestnili do Guantánama.
Bush v septembri uviedol, že v tajných väzenských zariadeniach sa už nenachádzali žiadni väzni. Podľa správy však prevoz Abda al-Hadího al-Irákího z väzby CIA do Guantánama v apríli preukazuje, že systém stále funguje.