Praha 6. júna (TASR) Českí ministri vnútra a spravodlivosti, Ivan Langer a Jiří Pospíšil, by mali podľa opozičnej sociálnej demokracie na svoje posty okamžite rezignovať a vyvodiť tak osobnú zodpovednosť za to, že kontroverzný český podnikateľ Radovan Krejčíř sa v Juhoafrickej republike dostal z cely vydávacej väzby na slobodu.
Formálnou chybou, ktorá Krejčířovým právnikom umožnila dostať svojho klienta z cely, je nedodanie kompletnej oficiálnej žiadosti o vydanie Krejčířa do Česka v 40-dňovej lehote. Háčik je v tom, že českí úradníci do lehoty nerátali víkendy.
Podľa českého ministra spravodlivosti lehota ešte stále neuplynula a stane sa tak až 19. júna. Pospíšil tvrdí, že tento termín českým úradníkom oznámila pred časom juhoafrická strana. Podanie oficiálnej žiadosti s mnohými prílohami sa zdržalo aj preto, že česká strana do žiadosti zapracovala aj materiály, ktoré juhoafrický súd požadoval nad rámec toho, čo sa obvykle vyžaduje v krajinách EÚ.
Na rezignáciu ministrov Langera a Pospíšila vyzval dnes bývalý český minister vnútra František Bublan a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Predseda sociálnych demokratov dokonca vyslovil špekuláciu, že nešlo o náhodu či chybu českej justície, ale o zámer. Neskoré dodanie žiadosti bolo údajne odmenou vládnej ODS Krejčířovi za to, že vlani pred voľbami svojimi výrokmi poškodzoval ČSSD.
Krejčíř v minulosti, napríklad, tvrdil, že za éry premiéra a predsedu ČSSD Stanislava Grossa stál za vysokými pôžičkami pre ČSSD, ktoré však strana výmenou za protislužby - ani nemusela splácať. Situácia je pikantná aj v tom, že už niekoľko týždňov je v JAR asi desaťčlenná skupina osôb z oboch kritizovaných ministerstiev. Táto skupina mala vydaniu Krejčířa napomôcť. Misia úradníkov na juh Afriky už stála český štát údajne okolo 15 miliónov Kč.
Krejčíř je od roku 2005 na úteku a dočasný azyl mal na Seychelských ostrovoch. Keď sa odtiaľ vydal do JAR, v stopách mu boli agenti českej rozviedky a po upozornení úradov Krejčířa v JAR zatkli. Kontroverzný český podnikateľ čelí v Česku viacerým trestným stíhaniam, v ktorých ide o podvody za stovky miliónov a miliardy českých korún.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed