V stredu sa v nemeckom letovisku Heiligendamm začal summit ôsmich najvyspelejších štátov sveta (G8) - Británie, Francúzska, Japonska, Kanady, Nemecka, Ruska, Spojených štátov amerických a Talianska. Na summite by mali dominovať témy klimatických zmien a rozvoja Afriky. No v pozornosti sú aj vzťahy veľmocí, najmä Ruska a Západu.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová si za jeden z hlavných cieľov ročného nemeckého predsedníctva G8 stanovila dosiahnutie záväznej dohody medzi poprednými priemyselnými mocnosťami o obmedzení emisií skleníkových plynov. Merkelová chce svojich kolegov presvedčiť, aby súhlasili s obmedzením nárastu globálnej teploty na dva stupne Celzia a so znížením emisií skleníkových plynov o 50 percent v porovnaní s úrovňou v roku 1990 v lehote do roku 2050. Nemecký plán získal podporu niektorých krajín G8.
Očakáva sa silná opozícia zo strany USA, ktoré nesúhlasia s povinnými emisnými limitmi. Americký prezident George W. Bush však vyhlásil, že chce s Merkelovou spolupracovať na dohode o klimatických zmenách, ktorá by mala nahradiť Kjótsky protokol o znižovaní emisií skleníkových plynov.
Británia chce na summite dosiahnuť konkrétnu dohodu na znižovanie emisií
Britský premiér Tony Blair dnes povedal, že summit G8 sa musí dohodnúť na cieli zníženia skleníkových plynov v rámci nového globálneho dohovoru.
Podľa jeho slov treba dosiahnuť dohodu, ktorá by mohla byť novým globálnym dohovorom, zahŕňajúcim všetkých hlavných hráčov, vrátane Ameriky a Číny. Jeho jadrom by mal byť globálny cieľ na podstatné zníženie emisií skleníkových plynov, povedal Blair parlamentu v Londýne a dodal, že plán by sa mal uskutočňovať na báze OSN.
Biely dom však prezentoval názor, že záverečný dokument summitu G8 nebude obsahovať nijaké spoločné určovanie cieľových hodnôt, ako je napríklad určenie hranice rastu otepľovania maximálne o dva stupne, alebo stanovenie záväzných limitov vypúšťania oxidov uhlíka. USA a Nemecko sa v tejto otázke nedohodnú, napísala agentúra DPA.
Každá krajina by si mala stanoviť vlastné ciele, povedal dnes v Rostocku poradca amerického prezidenta pre životné prostredie James Connaughton. Podľa jeho slov to nie je len uhol pohľadu USA, ale aj Kanady či Japonska. Treba ešte čas na to, aby sa všetky dôležité priemyselné štáty zjednotili na spoločnej vízii.
Na Summite aj rozvojové krajiny
Na summit sú pozvaní aj lídri rozvojových krajín vrátane Juhoafrickej republiky. Témou bude aj pomoc chudobným a rozvíjajúcim sa africkým krajinám. Kancelárka taktiež povedala, že jej cieľom je, aby výsledkom stretnutia bola "humanizácia globalizácie". Pápež Benedikt XVI. vyzval lídrov G8, aby splnili svoje sľuby a "podstatne zvýšili rozvojovú pomoc" najmä Afrike.
Globálne témy však nie sú jediným cieľom summitu, ktorý je v tieni sporov Ruska so Západom, najmä Spojenými štátmi. Britský premiér Tony Blair vyhlásil, že plánuje "otvorenú diskusiu" s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o jeho najnovších vyhláseniach v súvislosti s rozširovaním amerického obranného štítu, ako aj o minuloročnej vražde bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka v Londýne.
Bush v stredu povedal, že "Rusko na Európu nezaútočí". Bush chcel rozptýliť rastúce napätie medzi Moskvou a Západom pre plány USA rozmiestniť časti protiraketového štítu v strednej Európe, ktorej územie zvyklo Rusko v minulosti kontrolovať. Bush novinárom povedal, že Rusko nie je "hrozbou". A to ani napriek vyhrážkam ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý povedal, že v prípade, ak sa americký nukleárny potenciál dostane do blízkosti jeho hraníc, otočí ruské rakety na Európu.
Bush: USA a Japonsko očakávajú, že KĽDR začne plniť februárovú dohodu
Spojené štáty a Japonsko očakávajú, že Severná Kórea sa bude riadiť februárovou dohodou a začne pracovať na vyraďovaní svojho jadrového programu. Uviedol to dnes v Heiligendamme americký prezident George W. Bush.
"Očakávame, že Severokórejčania začnú plniť dohody," povedal Bush, stojaci po boku japonského premiéra Šinza Abeho na summite krajín G8 v Nemecku. Abe vyjadril obavy, že Pchjongjang nepodnikol žiadne kroky na implementáciu dohody.
Severná Kórea požaduje, aby predtým, ako začne konať, došlo k uvoľneniu svojho času zmrazených finančných prostriedkov v banke v Macau. Dovedna 25 miliónov dolárov (okolo 620 miliónov Sk) bolo zablokovaných po tom, ako banku Banco Delta Asia obvinili z prania špinavých peňazí pre Pchjongjang.
Bush tiež zopakoval svoju podporu stanovisku Tokia v otázke únosu japonských občanov severokórejským režimom.
Komunistická KĽDR sa v roku 2002 priznala k tomu, že uniesla 13 japonských občanov koncom 70. a začiatkom 80. rokov minulého storočia, aby ich použila pre výcvik svojich špiónov.
Piatim z nich neskôr umožnili vrátiť sa do vlasti. Zvyšní ôsmi sú podľa Pchjongjangu už mŕtvi, japonská vláda a príbuzní unesených však požadujú konkrétnejšie informácie.
Napätá atmosféra je nielen na summite, no aj mimo luxusného hotela, kde sa summit koná. Nemecká polícia nasadila proti účastníkom protestov proti summitu G8 vodné delá a slzný plyn v čase, keď sa lídri G8 schádzali na summit. Podľa policajného hovorcu Axela Falkenberga boli represívne prostriedky nasadené potom, ako demonštranti začali hádzať kamene a priblížili sa až k 12 kilometrov dlhému plotu, ktorý obklopuje luxusný hotel. Polícia zakázala zhromaždenie Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD) proti summitu G8 v Rostocku. Falkenberg povedal: "Veríme, že by to bolo úplne nevhodné umožniť organizovanie takejto demonštrácie v Rostocku". V Rostocku, ktorý je blízko Heiligendammu, sa nachádzajú tisícky demonštrantov, väčšinou ľavicovo zmýšľajúcich, ktorí protestujú proti summitu.
Počas summitu bude v pohotovosti približne 16 000 príslušníkov policajných zložiek. Merkelová verí v pokojný priebeh protestov proti summitu, ktorý potrvá do piatku
Summit G8 nedominuje svetovej tlači
Summit G8 v Heiligendamme nepatrí medzi hlavné témy svetových tlačených médií.
Hoci sa v dejisku schôdzky akreditovalo takmer 5000 novinárov, doterajšie spravodajstvo sa zväčša nachádzalo vo vnútri novín. Drvivá väčšina žurnalistov predpokladá, že summitu bude dominovať spor medzi Moskvou a Washingtonom o protiraketovú obranu.
Ak sa články o G8 predsa len dostanú na titulky, dominujú národné záujmy tej-ktorej krajiny. Napríklad britská tlač sa sústredila na premiéra Tonyho Blaira, pre ktorého je to posledný summit G8 v tejto funkcii.
Francúzi považujú summit G8 za test pre nového prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Denník Le Télégramme mu vyčíta jeho proamerické postoje, na nemeckej kancelárke Angele Merkelovej britská BBC naopak oceňuje, že sa nespráva ako "pudlík" Washingtonu.
Noviny však neobchádzajú ani jednotlivé témy summitu. Najmä indická a čínska tlač komentuje dialóg G8 s rozvojovými krajinami. "Európa sa pripravuje na pretláčanie rúk s Washingtonom v otázke klímy," píše konzervatívny parížsky denník Le Figaro. "Koniec s cirkusom," žiada od politikov nórsky Aftenposten.
Autor: zh