"Na základe dosiahnutej dohody sa s okamžitou platnosťou zastavujú všetky vojenské operácie medzi oboma stranami, vrátane zajímania osôb," uvádza sa v internetovom vyhlásení zoskupenia s názvom Islamská armáda v Iraku.
Na riešenie sporných otázok medzi oboma tábormi, ktoré sa navzájom obviňujú zo snáh o získanie rozhodujúceho vplyvu v sunnitskom povstaleckom hnutí a vzájomných nepriateľských akcií, bol utvorený takzvaný "sudcovský výbor".
Islamská armáda v Iraku patrí podobne ako iracká odnož al-Káidy k popredným militantným skupinám, bojujúcim proti Američanmi vedeným koaličným silám. Skupina čelí obvineniam, že ju ovládajú predstavitelia bývalého irackého režimu a dôstojníci armády z čias diktátora Saddáma Husajna.
Spojené štáty považujú irackú al-Káidu, ktorá sa spolieha na domácich aj zahraničných militantov, za hlavnú príčinu nestability v Iraku.
Začiatkom tohto mesiaca došlo na uliciach metropoly Bagdad k prvým otvoreným prudkým prestrelkám medzi bojovníkmi al-Káidy a súperiacimi sunnitskými povstalcami.
1 rsc ed