Manchester 6. júna (TASR) - Americkí republikánski kandidáti na prezidenta pochopili, že ich najlepšia cesta do Bieleho domu vedie cez dištancovanie sa od ich straníckeho lídra a súčasného prezidenta Georgea W. Busha. V tretej TV diskusii v noci nadnes v americkom New Hampshire zazneli "drastické slová" na Bushovu adresu, najmä v súvislosti s jeho imigračnou reformou.
Na prvého muža USA sa zniesla kritika za prípravu na Irak, ako aj za situáciu v Republikánskej strane a imigračnú politiku, vrátane pripravovanej legislatívy. Podľa agentúry AP to ukázala dvojhodinová debata, keď pozícia desiatich kandidátov v množstve tém kontrastovala s postojom nepopulárneho prezidenta.
"Je to typický washingtonský neporiadok," vyhlásil favorit republikánov a bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani v súvislosti s novým imigračným zákonom, ktorý Bush predkladá na schválenie Kongresu. Vyriešenie otázky 11 až 12 miliónov ilegálnych emigrantov v USA sa stáva kľúčovou témou predvolebnej diskusie.
Podľa Giulianiho bol útok na Irak "absolútne správnym", v tejto otázke podržal Busha, kandidáti kritizovali demokratov za ich postoj k irackej vojne. Bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney zas na margo situácie v Iraku povedal, že USA neboli dostatočne pripravení a nemali dosť naplánované to, čo prišlo po páde Saddáma Husajna.
Profesorka Linda Fowlerová koncentrovala svoju kritiku nielen na prieskumy verejnej mienky, v ktorých popularita Busha "zapadla" na 35 percent, ale poukázala aj na ústup republikánov od ich vlastných princípov, ktoré podľa jej názoru opustili a strana bojuje o identitu.
Ani bývalý minister zdravotníctva Tommy Thompson neprejavil pochopenie v otázke Bushových zásluh a povedal, že "by ho určite neposlal do OSN".
Republikánski kandidáti sa popri kritike Busha zhodli v názore, že Irán nesmie vyvíjať jadrové zbrane a je ho potrebné zastaviť, i ak by bol na to potrebný "taktický jadrový úder". Zároveň obvinili demokratov, že sú v tejto otázke mäkkí a podporili v tomto smer Bushovu politiku.