BERLÍN 4. júna (SITA) - Zákonodarcovia, predstavitelia priemyslu a mimovládnych organizácií z približne 20 krajín viedli v Berlíne dvojdňový dialóg o problematike klimatických zmien. Závery z dialógu, ktorý sa konal na pôde nemeckého parlamentu, chcú predložiť lídrom nadchádzajúceho summitu G8 v Heiligendamme, ktorý sa má opatreniami v oblasti ochrany ovzdušia prioritne zaoberať.
Účastníci fóra vo svojom záverečnom stanovisku lídrom G8 ponúknu odporúčania vo viacerých oblastiach. Delegáti upozornili napríklad na potrebu rozšírenia obchodu s emisiami CO2, vývoja nových technológií na zachytávanie a následné uskladnenie oxidu uhličitého z uhoľných elektrární a technológii využívajúcich obnoviteľné zdroje energie pre všetky oblasti energetiky, či už pre bývanie, priemysel alebo dopravu. Ďalej podporili návrh Európskej komisie v oblasti energetickej efektívnosti a vyzvali na väčšie úsilie proti ilegálnemu odlesňovaniu vo svete. Poslanci a predstavitelia popredných energetických spoločností z krajín G8 a ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík ako Čína, India, Brazília, Mexiko či Južná Afrika prezentovali na fóre rôzne projekty, prípadové štúdie a záväzky v oblasti ochrany ovzdušia.
Brazília na konferencii informovala o rastúcej spotrebe biopalív vo svojej krajine. Etanol, ktorý je využívaný ako pohonná látka, je možno získať z cukrovej trstiny, kukurice, či celulózy. Etanol je v Brazílii posledných desať rokov konkurencieschopný. V súčasnosti ho tankuje 40 percent spotrebiteľov, povedal brazílsky senátor Renato Casagrande, ktorý vyzval na podporu biopalív vo svete a pestovanie poľnohospodárskych plodín v rozvojových krajinách, z ktorých sa biopohonné látky dajú vyrobiť. Treba hľadať alternatívne zdroje energie, preto by vlády mali poskytnúť subvencie na výskum a presadenie nových technológií, apeloval Casagrande.
Priemysel sa potrebuje oprieť o globálnu dohodu v oblasti znižovania emisií CO2, nemožno sa spoľahnúť len na obchod s emisiami CO2. Potrebné sú investície do nových čistejších technológií z verejných a súkromných zdrojov, ktoré keď sa ujmú a rozšíria sa, náklady s nimi spojené začnú klesať, zhodli sa zástupcovia priemyslu. "Potrebujeme sa ubezpečiť, že náklady na znižovanie emisií CO2 a ďalších skleníkových plynov boli obsiahnuté vo všetkých cenách, napríklad v cene televízora, cestovného lístku," povedal Tony Hayward z ropného gigantu British Petroleum. Zástupcovia USA zas na podujatí ubezpečili, že pohľad na globálne otepľovanie sa v ich krajine mení. Aj účastníci dialógu privítali návrh prezidenta Georgea W. Busha, predovšetkým jeho výzvu pre dlhodobé ciele v oblasti znižovania emisií CO2.
Dialóg o klimatických zmenách G8+5, na ktorý sú prizývaní poslanci, zástupcovia priemyslu a mimovládnych organizácií, je iniciatívou GLOBE International. Táto globálna organizácia zákonodarcov pre životné prostredie v rovnováhe bola založená v roku 1989 ako medziparlamentná skupina medzi americkým Kongresom a Európskym parlamentom. Dialóg o klimatických zmenách na vysokej úrovni odštartoval v roku 2005.