JERUZALEM 4. júna (SITA/AP/AFP) - Medzinárodná organizácia bojujúca za ľudské práva Amnesty International (AI) vyzvala v pondelok medzinárodné spoločenstvo na neodkladné a efektívne monitorovanie ľudských práv ako na strane Izraela, tak i na strane Palestínčanov. AI v predvečer 40. výročia vypuknutia šesťdňovej vojny na Blízkom východe, ktorá dramaticky zmenila hranice v regióne, sa organizácia vo svojej správe "Pretrvávajúca okupácia" obrátila na Izrael so žiadosťou, aby zrušil cestné bariéry a židovské osady na Západnom brehu, a na Palestínčanov naliehala, aby zastavili útoky proti izraelským civilistom.
Podľa regionálneho riaditeľa AI Malcolma Smarta sa medzinárodnému spoločenstvu za 40 rokov od historickej vojny nepodarilo adekvátne riešiť izraelsko-palestínsky problém a na jeho riešenie sa nesmie čakať ďalších 40 rokov. Od vypuknutia poslednej vlny násilností na palestínskych územiach v septembri 2000 prišlo o život okolo 4330 Palestínčanov a 1111 Izraelčanov. Porušovanie ľudských práv je podľa AI jasným dôkazom nevyhnutnosti zavedenia medzinárodného monitorovacieho mechanizmu v Izraeli, čo izraelská vláda odmieta.
Rádží Sourání, šéf palestínskeho Centra pre ľudské práva so sídlom v Gaze, však uviedol, že potrebné sú skôr medzinárodné mierové sily ako monitorovacie misie bez mandátu zasahovať. "Voláme po medzinárodnej vojenskej ochrane," uviedol Sourání, podľa ktorého sa pasívni pozorovatelia v minulosti ukázali ako neefektívni a nepraktickí.
Po šesťdňovej vojne s Egyptom, Sýriou a Jordánskom v roku 1967 Izrael ovládol Západný breh Jordánu, Pásmo Gazy, Sinajský polostrov a strategické Golanské výšiny. Izrael tak získal kontrolu nad približne 3 a pol miliónom Palestínčanov žijúcich na okupovanom území. Porážka arabskej koalície židovským štátom priniesla problémy všetkým zúčastneným krajinám. V Izraeli mobilizovala palestínske sily odporu a vyvolala novú vlnu nacionalizmu.