Podgorica 3. júna (TASR)- Prvé výročie vyhlásenia svojej nezávislosti od Srbska si dnes pripomenula najmladšia krajina Európy, Čierna Hora (ČH). Od svetových mocností získala táto jadranská krajina prevažne dobré známky, avšak ešte stále si hľadá svoju cestu politicky, ekonomicky i diplomaticky.
Rozkol medzi stúpencami nezávislosti a jej odporcami v krajine pretrváva. V referendu, ktoré sa konalo 21. mája 2006, sa za odtrhnutie od Srbska vyslovilo 55 percent oprávnených voličov a tí istí oslavovali oficiálne vyhlásenie nezávislosti ČH 3. júna 2006.
Ekonomicky krajina otvorila svoju náruč niektorým pochybným ruským miliardárom, zatiaľ čo diplomaticky ešte stále sedí na dvoch stoličkách - vo Washingtone i Bruseli. V snahe získať podporu USA pre vybudovanie si vlastnej armády ČH podporila Washington v spornej otázke Medzinárodného trestného tribunálu (ICC), čím nahnevala Brusel. Európska únia medzičasom vyzvala premiéra Žejlka Šturanoviča, aby zrušil dohodu s USA, avšak nepohrozila ČH odkladom podpisu stabilizačnej a asociačnej dohody s EÚ, plánovaného na október. Táto dohoda bude veľkým krokom jadranskej krajiny na jej ceste do EÚ.
Vnútropoliticky je krajina už celé týždne hlboko rozdelená v mnohých bodoch novej ústavy. Či už ide o pomenovanie národného jazyka, ktorý bol donedávna iba dialektom srbčiny a predtým srbochorvátčiny, alebo o to, či krajina potrebuje vlastnú cirkev, nezávislú na srbskej pravoslávnej cirkvi.
Aj keď polícia zmarila pokus vyhnať z kláštorov a kostolov v ČH veriacich srbskej pravoslávnej cirkvi, prezident Filip Vujanovič podporil oficiálne neuznanú pravoslávnu cirkev ČH stretnutím s jej biskupom Mihajlom Dedeičom.
V pragmatickej ekonomike opozícia nedávno varovala, že sa ČH mení na "súkromný štát" spravovaný niekoľko málo rodinami pod vedením Mila Djukanoviča, ktorý bol 15 rokov premiérom a prezidentom krajiny. Po úspechu referenda o nezávislosti sa napriek relatívne nízkemu veku, 55 rokom, stiahol z verejných funkcií, zostal však pri moci prostredníctvom svojej vplyvnej vládnucej Demokratickej strany socialistov. V polovici mája bol zvolený za predsedu strany bez toho, aby mal protikandidáta. Tvrdenia opozície odmietol ako dezintegračné.
Kritici však trvajú na tom, že najlepšie podniky v krajine sa predávajú pod rukou ruským oligarchom, pravdaže, za tučnú províziu. ČH by sa mohla stať "ruskou kolóniou", tvrdí vodca opozície Nebojša Medojevič. Obrovský záujem bohatých Rusov o malý kúsok čiernohorského pobrežia Jadranu je však očividný a ich snahy o kúpu pobrežia vyhnali ceny tamojších pozemkov do nevídaných výšok.
"Rusi kúpia čokoľvek za akúkoľvek cenu" a "Čierna Hora: krajina na predaj" sú typické titulky článkov opozičnej čiernohorskej tlače, uzatvára svoju analýzu prvého roka nezávislosti ČH nemecká tlačová agentúra DPA.