Trianon, komunizmus a globalizáciu označili dnes rečníci v úvode spomienkového pochodu výročia Trianonskej dohody za najväčšie problémy Maďarska. Niekoľko stoviek priaznivcov nacionalistických radikálnych organizácií Mládežnícke hnutie 64 žúp s Hnutím Jobbik Magyarországért si fakľovým pochodom v Budapešti pred veľvyslanectvá dotknutých krajín pripomenú vo večerných hodinách mierovú dohodu podpísanú 4. júna pred 87 rokmi.
Na Námestí pochodov sa zišlo asi tisíc odporcov Trianonu s národnými a historickými árpádovskými červeno-bielo pruhovanými vlajkami, tabuľami historických 64 uhorských žúp, ako aj s transparentmi "Preč s Trianonom".
Rečníci podujatia zdôraznili, že cieľom musí byť navrátenie pôvodného stavu spred mierovej zmluvy. Nikdy podľa nich nenosili mladí ľudia toľko tričiek s mapou Veľkého Uhorska, nikdy nebolo toľko nálepiek s rovnakým motívom na autách, ako v súčasnosti. Trianon označili za koniec maďarského sna.
O 17.30 sa pochod účastníkov pohol smerom k francúzskemu, srbskému, rumunskému a slovenskému veľvyslanectvu, kde mienia prečítať petície, v ktorých pripomenú porušovanie práv Maďarov žijúcich na odtrhnutých územiach za uplynulý rok.
Spomienkové podujatia usporiadali aj na ďalších miestach Budapešti, aj mimo nej, organizátormi bol aj Svetový zväz Maďarov (MVSZ).
Spomienku na trianonskú mierovú zmluvu, ktorú Maďari vnímajú ako "krivdu" spáchanú na maďarskom národe, a ako symbol najväčšej "národnej katastrofy" v novovekých dejinách, usporiadajú v mnohých maďarských mestách a obciach, ale aj v Sedmohradsku. Mierovú zmluvu medzi štátmi Dohody (Veľká Británia, USA, Francúzsko a Taliansko) a Maďarskom podpísali 4. júna 1920 v zámku Veľký Trianon vo Versailles, ktorá de jure i de facto potvrdila rozpad Uhorska a vznik Maďarska. Od "Maďarska" bolo odčlenených 64 percent obyvateľstva a 72 percent teritória.
Duray: Nitky držiace spolu maďarský národ sa trianonským rozhodnutím nepretrhali
Nitky držiace spolu maďarský národ sa trianonským rozhodnutím nepretrhali. Citovali dnes v maďarskom meste Várpalota vyjadrenie podpredsedu SMK Miklósa Duraya, ktorý sa z rodinných dôvodov na spomienkovom podujatí 87. výročia podpísania Trianonskej dohody v meste na severozápade krajiny nezúčastnil.
Vo Várpalote dekorovanom čiernymi vlajkami na podujatí na dvore jediného trianonského múzea prejav politika SMK prečítal poslanec miestneho zastupiteľstva pred asi 150 účastníkmi.
Je omyl domnievať sa, že Trianon rozdelil maďarský národ. Ten sa Trianonom stal obyvateľom viacerých štátov, ale zostal jednotný, a to ešte aj v politickom zmysle, odkázal Duray.
Okrem súdržnosti národa v jeho zvykoch existuje podľa podpredsedu SMK aj iný rozmer, a tým je pocit zodpovednosti, ktorý by mohol byť aj základom novej politickej spolupatričnosti ponad hranice, formuloval v liste Duray.
FIDESZ: 4. jún by mal byť Dňom maďarskej spolupatričnosti
Parlamentná opozičná frakcia FIDESZ Maďarského občianskeho zväzu a Kresťanskodamokratickej ľudovej strany (FIDESZ-KDNP) predloží v pondelok maďarskému parlamentu návrh, podľa ktorého by 4. jún výročie dňa podpísania Trianonskej dohody, bol vyhlásený za Deň maďarskej spolupatričnosti.
Povedal to dnes v maďarskej Tapolce pri príležitosti 87. výročia podpísania trianonskej mierovej zmluvy predseda zahraničného výboru parlamentu za FIDESZ Zsolt Németh.
Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu diplomacie bola trianonská zmluva nespravodlivá, a to vedeli aj tí, ktorí ju zrealizovali. Vedeli to aj tí, ktorí z nej mali osoh Slováci, Rumuni, Srbi, aj ďalší, konštatoval Németh.
Pri podpísaní základných medzištátnych zmlúv pred desaťročím naši susedia dôrazne trvali na tom, aby Maďarsko aj druhýkrát deklarovalo nemennosť hraníc, pripomenul opozičný politik, podľa ktorého čo pre Maďarov znamenalo oklieštenie národa, to je pre susedné krajiny víťazstvo a historické zadosťučinenie za skutočné, alebo domnelé príkoria.
V tejto kontroverznej situácii musíme dať najavo európskej aj medzinárodnej verejnosti, že Trianonom nikto nevyhral, ani zdanliví víťazi, preto je načase, aby sme spoločne zlikvidovali dodnes škodlivé následky, formuloval.
Neriešenie situácie otázky menšín v krajinách, ktoré sa od roku 1920 nazývajú národnými, ale v skutočnosti sú mnohonárodnými, v každom prípade podľa jeho slov dodnes brzdí rozvoj demokracie a právneho štátu.
Maďarsko nemôže urobiť nič iné, iba na medzinárodných a európskych fórach, a aj v bilaterálnych reláciách napomáhať všetkými silami snahám o autonómiu Maďarov žijúcich za hranicami. Konštatoval Németh, podľa ktorého by bolo potrebné obnoviť fungovanie maďarsko-maďarského dialógu vo forme Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT), ktorú súčasná ľavicovo-liberálna vláda zrušila.
Autor: ks