Göttweig 2. júna (TASR) - Dopyt po Európskej únii stúpa, konštatovala dnes v otváracom vystúpení tradičného Európskeho fóra v rakúskom Göttweigu šéfka viedenskej diplomacie Ursula Plassniková.
Európa by sa mala stať kontinentom optimizmu a zomknutím svojich síl preukázať svoje možnosti v budúcnosti, odznelo v dejisku podujatia, ktoré sa v tomto roku koná pod mottom Európa blízka občanom.
Rakúska ministerka zahraničných vecí poukázala vo svojom vystúpení na fakt, že viac ako 50 percent energie v Európe pochádza z dovozu, sčasti z politicky nestabilných regiónov. Na margo európskej ústavnej zmluvy uviedla, že je osobne za "starostlivý kompromis" a proti "vyňatiu niektorých pasáží".
Ursula Plassniková vyjadrila spokojnosť s pripravenosťou únie na obnovenie rokovaní so Srbskom a dodala, že znovuzjednotenie starého kontinentu nie je možné bez západného Balkánu. Zaujala postoj aj k ambíciám Turecka stať sa plnoprávnou členskou krajinou EÚ, či k vzťahom EÚ-Rusko.
Rečníčka zdôraznila význam, ktorý jej krajina pripisuje oblasti základných ľudských práv, úpravám v oblasti menšinových práv, ochrany osobných údajov, zákazu klonovania a práv detí. Ursula Plassniková vyzdvihla aj postavenie Dunaja, ako európskeho veľtoku, ktorý spája rôzne regióny.
Rakúska ministerka zahraničných vecí vyzdvihla príspevky malých členských krajín únie, aj keď pripustila, že jadrom európskej pokrokovej zóny sú veľké členské štáty.
Dolnorakúsky krajinský premiér Erwin Pröll na fóre konštatoval, že pohľad späť má v prípade polstoročia od signovania tzv. Rímskych dohôd zmysel iba vtedy, ak súčasne vyvolá napredovanie. Je dôležité, aby Európa opäť získala ľudí na svoju stranu, podčiarkol a dodal, že občanom treba prezentovať výhody európskej integrácie. "Európa musí byť pohyblivejšia a senzibilnejšia," konštatoval.
Na margo rozšírenia tzv. Schengenskej zóny rečník uviedol: Pri rozširovaní Schengenu je dôležitejšia kvalita ako tempo. Nové členské štáty musia splniť medzinárodné štandardy v oblasti boja proti kriminalite. "V budúcej Európe sa regióny chcú stať autormi ideí, a nie prijímateľmi nariadení," uzavrel Erwin Pröll.
S jeho slovami nie tak celkom súhlasila maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová.
Dcéra dlhoročného maďarského prezidenta Árpáda Göncza vo svojom vystúpení uviedla, že rozširovanie schengenského priestoru je aj otázkou dôvery a vierohodnosti. Pre tak dlho v izolácii žijúcich občanov niekdajších komunistických štátov má aj psychologický rozmer.
Na následnej tlačovej konferencii potom šéfka maďarskej diplomacie konkretizovala, že monitoring únie preukázal, že Maďarsko svoje povinnosti v tejto oblasti splnilo. Susednému Slovensku, ktoré malo pri plnení požiadaviek problémy, ponúkla maďarská strana pomoc, poznamenala.
Kinga Gönczová sa na fóre vyslovila za európsku perspektívu západobalkánskych krajín, ale aj za kvalifikované rozhodovania väčšiny v rozšírenej EÚ, aby sa tak posilnila efektívnosť únie. Európsku ústavnú zmluvu označila za veľmi dôležitú a vyjadrila nádej, že sa jej hlavné črty podarí zachovať.
Na margo starého kontinentu uviedla, že vidí Európu súčasnosti v akejsi dileme. Na jednej strane potrebuje táto časť planéty istý čas na konsolidáciu, na strane druhej je však nútená prijímať rýchle opatrenia, a to predovšetkým v dôsledku novej konkurencie, osobitne z Ázie.
Podľa Gönczovej slov sa aj nové členské krajiny únie nachádzajú v súčasnosti na križovatke, pretože v nich pred vstupom do EÚ v roku 2004 panovali priveľké očakávania. Teraz v nich vládne sklamanie, a to nielen v radoch laickej verejnosti, ale aj medzi mienkotvorcami a intelektuálmi.
5 le žab