NA DEMONŠTRÁCII ANTIGLOBALISTOV SA OČAKÁVA AŽ 100 TISÍC ÚČASTNÍKOV.

Incidenty pred summitom G8 - 146 ranených policajtov

Súd v nemeckom Greifswalde v sobotu na poslednú chvíľu zakázal pochod neonacistov v neďalekom Schwerine, kde chceli v sobotu protestovať proti budúcotýždňovému summitu krajín G8 v Nemecku.

Demonštrantka v Rostocku 2.júna 2007(Zdroj: SITA/AP)
Najmenej 146 príslušníkov polície utrpelo v sobotu vo východonemeckom Rostocku poranenia počas násilných stretov s antiglobalistami a odporcami nadchádzajúceho júnového summitu siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska.

Približne 25 z nich utrpelo pri potyčkách, podľa aktuálnych informácií hovorcu miestnej polície Axela Falkenberga vážne poranenia. Podľa výpovedí svedkov sa zranil aj značný počet radikálnych antiglobalistov a niekoľko osôb polícia zatkla. O presnom počte bezpečnostné zložky zatiaľ neinformovali.

Zmobilizovaná polícia nasadila vodné delá, slzný plyn a pancierové vozidlá. Podľa svedkov sa pred privolanými sanitkami vytvárali veľké rady demonštrantov, ktorí po nasadení slzného plynu mali problémy so zrakom. Strety trvali približne dve hodiny a počet nasadených policajtov bol až približne 5000. Podľa hovorcu Falkenberga radikálni autonomisti brutálne bili a doslova usporiadali lov na niektorých policajtov.

V podvečerných hodinách sa situácia v meste čiastočne upokojila. Experti a pozorovatelia predpovedajú, že násilné straty naberú na intenzite ešte v neskorých večerných hodinách. Autonomisti rozbili aj desiatky výkladov a zapálili niekoľko zaparkovaných áut. Výška škôd nie je známa.

Počet demonštrantov podvečerných už pokojných podujatí sa odhaduje na necelých 80.000. Išlo o dva protestné sprievody. Na každom z nich sa zúčastnilo približne 35.000 až 40.000 osôb. Polícia informovala asi o 25.000 demonštrantov, z ktorých niekoľko stoviek sa prejavovalo agresívne. Organizátori priznali, že sa im čiastočne situácia vymkla z rúk a zásahy polície boli podľa nich v poriadku. Za nepokoje môžu výtržníci.

Pôvodne organizátori očakávali na pokojných podujatiach viac než 100.000 osôb. Podľa ich správ násilných autonomistov bolo asi 2000 a priamych bojov s políciou sa zúčastnilo asi 500 autonomistov. Najnásilnejšie strety sa odohrali pri prístave.

Ľavicoví autonomisti tu hádzali na zmobilizovaných policajtov zápalné fľaše, kamene a zábavnú pyrotechniku. Niekoľko stoviek policajtov dokonca spomínaných 500 radikálnych antiglobalistov obkľúčilo a vytlačilo z ulíc.

Najskôr radikáli napadli hliadku v policajnom aute. Strážcovia zákona boli nútení vysokým tempom ujsť so svojim vozidlom, na ktorom ľavičiari kameňmi rozbili sklá. Následne začali výtržníci rozbíjať aj výklady miestnej banky. Míting pôvodne na začiatku prebiehal bez násilných stretov.

V Rostocku približne 30 tisíc demonštrantov

Policajné zdroje rátajú podľa doterajšieho vývoja namiesto organizátormi avizovaných 100.000 "iba" s asi 30.000 demonštrantmi.

Súčasne prenikla na verejnosť informácia, že ultrapravicová NPD a ultraľavicové zoskupenie Antifa neuspeli s odvolaním sa na Spolkový ústavný súd, prostredníctvom ktorého chceli presadiť usporiadanie svojich na dnes naplánovaných a mestom Schwerin zakázaných demonštrácií. Ústavní sudcovia sa pre krátkosť času necítili kompetentní rozhodnúť o otázke a odložili rozhodnutie až na budúci týždeň.

Okolo 30 000 odporcov globalizácie sa v severonemeckom Rostocku zúčastňuje na pochode proti blížiacemu sa summitu krajín G8, oznámila polícia. Na pochode, ktorý sa uskutočňuje pod mottom Iný svet je možný, sa zúčastňujú stúpenci rôznych myšlienkových prúdov vrátane anarchistov, komunistov či ekologických aktivistov. Niektorí vo svojich prejavoch alebo na materiáloch, ktoré rozdávajú, požadujú, aby bohaté krajiny účinnejšie bojovali proti AIDS, chudobe v Afrike či globálnemu otepľovaniu. Iní spochybňujú samotnú existenciu skupiny G8, ktorá združuje sedem ekonomicky najvyspelejších krajín sveta a Rusko.

V meste je asi 13 000 policajtov vrátane oddielov poriadkovej polície, nad mestom hliadkujú policajné vrtuľníky. Radikálnejšia skupina demonštrantov v centre Rostocku zaútočila na policajtov zápalnými fľašami a dlažobnými kockami. Iná skupina zaútočila na hotel, v ktorom má počas summitu G8 bývať americká delegácia. Vážne poškodená bola aj budova banky v centre mesta, na ktorej demonštranti porozbíjali sklenené výplne.

Ľavicoví autonomisti hádzali na zmobilizovaných policajtov aj kamene a zábavnú pyrotechniku. Niekoľko stoviek policajtov dokonca 500 radikálnych antiglobalistov obkľúčilo a vytlačilo z ulíc. Incidenty si vyžiadali zatiaľ neznámy počet zranených a zadržaných.

Najskôr radikáli napadli hliadku v policajnom aute. Strážcovia zákona boli nútení vysokým tempom ujsť so svojim vozidlom, na ktorom ľavičiari kameňmi rozbili sklá. Míting pritom pôvodne prebiehal bez násilných stretov.

Na trase, ktorou sa demonštranti vybrali a ktorá bola dopredu známa, pre istotu zatvorili takmer všetky obchody a inštitúcie. Otvorených zostalo len niekoľko obchodíkov a stánkov prevažne s potravinami a rýchlym občerstvením.

V strede demonštrujúceho davu prechádzalo mestom vozidlo, z ktorého vyhrávala rocková skupina pesničky s názvami ako napríklad Blokáda G8. Časť demonštrantov má tváre zahalené čiernymi šatkami, policajti si ich nahrávajú na videokamery. Okrem oficiálnych rečníkov na pochode vyjadrovali svoj názor desiatky demonštrantov skandovaním do megafónov.

"Svet, ktorý je vytvorený tak, že v ňom dominujú krajiny G8, je svetom vojny, hladu, sociálnych rozdielov, ničenia životného prostredia a stavania bariér pre prisťahovalcov a utečencov. Chceme proti tomu protestovať a ukázať alternatívy," cituje agentúra AP znenie jedného z propagačných materiálov, ktoré demonštranti na pochode rozdávajú.

Pri zrážkach s militantnými antiglobalistami utrpelo v Rostocku zranenia najmenej sto policajtov. Niektorí z nich sú zranení vážne. Informovala o tom pred malou chvíľou hovorkyňa rostockej polície Cordula Feichtingerová.

NPD plánuje ďalšie protestné akcie

Po zákaze demonštrácie ultrapravicovej NPD sa dnes nemeckí pravicoví extrémisti objavili v srdci Berlína, kde asi 140 z nich pochodovalo cez Brandenburskú bránu. Zaskočení, v okolí hliadkujúci policajti museli povolať posily a až potom zadržali 13 z účastníkov nepovolenej demonštrácie.

Polícia nevie odhadnúť, koľko neonacistov v skutočnosti do Berlína z celého Nemecka pricestovalo. V súčasnosti kontroluje všetky prichádzajúce autobusy a monitoruje situáciu v centre metropoly.

Šéfka zelených Claudia Rothová pre nemeckú agentúru DPA uviedla: "Z pohľadu nemeckej histórie je zahanbujúce a veľmi poľutovaniahodné, že skupina neonacistov pochodovala cez Brandenburskú bránu".

V minulosti sa podarilo nemeckým neonacistom už viackrát prepochodovať cez Brandenburskú bránu. Koncom januára 2000 takýmto spôsobom protestovalo približne 500 radikálov proti vtedy plánovanému pomníku obetiam holokaustu. Fotografie pripomínali zábery zo smutne známych fakľových pochodov počas uchopenia moci v Nemecku Hitlerom koncom januára 1933.

Po odložení rozhodnutia Spolkového ústavného súdu o podnete NPD v súvislosti so zákazom na dnes plánovanej demonštrácie v Schwerine a nočnom rozhodnutí vrchného správneho súdu v Greifswalde, ktorý zákaz podujatia potvrdil, vyzvala zrejme NPD "k decentralizovaným, spontánnym demonštráciám". Tie sa za účasti okolo 200 osôb konali dnes aj v Postupime a dvoch ďalších brandenburských mestách.

Ako vyplýva z informácií na internetovej stránke NPD, ďalšie protestné akcie radikálov boli naplánované do Güstrowa v spolkovej krajine Mecklenbursko-Predpomoransko, do dolnosaského Lüneburgu a do Lauenburgu v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko.

V dolnosaskom Lüneburgu protestovalo asi 350 radikálov, v Lauenburgu v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko 300 pravičiarov a vo východonemeckom Rostocku, kde sa dnes uskutočňujú veľké niekoľkodesaťtisícové protestné podujatia ľavicových antiglobalistov proti summitu G8, sa zišlo asi 250 stúpencov NPD. Nie sú zatiaľ informácie o zatknutých, či zranených z týchto miest.

V brandenburskej krajinskej metropole Postupim sa zišlo 60 a v ďalších mestách tejto spolkovej krajiny, vo Wittenbergu až 300 a v Oranienburgu približne 80 neonacistov. V metropole Berlín sa senátor za sociálnych demokratov Ehrhart Körting vyjadril, že ide o "cielenú akciu neonacistov a o porušenie zákona o zhromažďovaní".

Do centra Berlína prepravili pravicových extrémistov podľa dostupných informácií autobusy. Ďalšie z nich sú vraj aktuálne so stúpencami NPD nielen na ceste do nemeckého hlavného mesta, kde sa desiatky radikálov grupujú na triede Unter den Linden, ale aj do Rostocku. Priaznivci Antify už reagovali slovami, že aj oni sa pousilujú, aby v Rostocku nechýbali.

Protesty aj v Londýne

Podobne ako vo viacerých nemeckých mestách, tak aj v britskej metropole Londýn sa dnes uskutočnila protestná demonštrácie proti nadchádzajúcemu summitu G8, ktorý sa má o pár dní začať v severonemeckom prímorskom stredisku Heiligendamme.

Niekoľkotisíc demonštrantov tu protestovalo a vyzývalo lídrov siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska, aby intenzívnejšie bojovali proti biede.

Účastníci podujatia okrem iného požadovali od odchádzajúceho britského premiéra Tonnyho Blaira a iných predstaviteľov vlád, aby konečne dodržali v Heiligendamme prísľuby pomoci krajinám tretieho sveta, tak ako sa zaviazali počas summitu G8 v škótskom Gleneagles pred dvoma rokmi. Podľa vyjadrenia protestujúcich obyvatelia Afriky stále márne čakajú na pomoc.

aktualizované o 21:53

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 3. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 6. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 7. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 299
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 282
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 587
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 320
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 188
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 045
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 1 883
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 297
 9. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 253
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 068

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Tomanová používa jednostranné stanoviská, súdy ju rešpektujú

Súdneho znalca odvolávajúceho sa na komisárku pre deti Vieru Tomanovú stiahli z prípadu.

KOMENTÁRE

Veď sú to iba deti

Zdá sa, akoby Tomanová nastúpila v čase, keď sa nepredpokladalo, že bude musieť niečo významné urobiť.

SVET

OSN zverejnila plán na zníženie počtu ľudí, je to hoax

Sedemnásť rokov stará správa a množstvo nepodložených komentárov zaujali aj stranu Borisa Kollára.

BRATISLAVA

Nové Mlynské Nivy počítajú viac s autami ako s chodcami

Firma HB Reavis by chcela začať s prestavbou koncom leta.