Po celom Maďarsku aj za jeho hranicami si v nedeľu pripomenú výročie Trianonskej dohody, ktorú podpísali pred 87 rokmi 4. júna. V Budapešti organizujú spomienkové podujatia nacionalistické radikálne organizácie Mládežnícke hnutie 64 žúp s Hnutím Jobbik Magyarországért a aj Svetový zväz Maďarov (MVSZ).
Okrem prejavov vodcov organizácií pripravujú tiež pochod pred francúzske, srbské, rumunské aj slovenské veľvyslanectvá, kde prečítajú petície, v ktorých mienia pripomenúť "porušovanie práv Maďarov žijúcich na odtrhnutých územiach" za uplynulý rok.
Spomienku na Trianonskú mierovú zmluvu, ktorú Maďari vnímajú ako "krivdu" spáchanú na maďarskom národe a ako symbol najväčšej "národnej katastrofy" v novovekých dejinách, usporiadajú v mnohých maďarských mestách a obciach, ale aj v Sedmohradsku.
Mierovú zmluvu medzi štátmi Dohody (Veľká Británia, USA, Francúzsko a Taliansko) a Maďarskom podpísali 4. júna 1920 v zámku Veľký Trianon vo Versailles, ktorá de jure i de facto potvrdila rozpad Uhorska a vznik Maďarska. Od "Maďarska" bolo odčlenených 64 percent obyvateľstva a 72 percent teritória.