a v pôde.
Podľa vysvetlení vojenských analytikov Severoatlantickej aliancie (NATO) namiesto roztrieštenia alebo spôsobenia typického "hríbu" po náraze na ťažkú muníciu sa uránové strely v skutočnosti pri prieniku zaostria. Navyše ochudobnený urán sa nepoužíva na "pokrytie povrchu" striel, ako niektoré médiá nesprávne informujú, ale na ich výplň.
Keď uránová strela prenikne stenou tanku, vybuchne a začne horieť, čím v bezprostrednom okolí explózie zanechá toxický, slabo rádioaktívny prach.
Všetky strely z ochudobneného uránu vypálené na srbské obrnené ciele v Bosne i Kosove pochádzali z amerických pozemných útočných lietadiel A-10 Thunderbolt, familiárne nazývaných aj "Warthog" kvôli ich nie veľmi vábnemu zjavu. Tieto stroje americké letectvo používa od Vietnamskej vojny.
Tridsaťmilimetrové uránové prierazné strely sú určené na čelný útok a montujú sa na predný hrot lietadla A-10. Sú odpaľované zo sedemkalibrovej rotujúcej zbrane Gatling GAU-8 Avenger spoločnosti Martin Marietta Armaments Systems rýchlosťou 3900 nábojov za minútu, čo znamená, že aj krátky výstrel uvoľní veľké množstvo nábojov naraz. Jedno nabitie typickej munície tohto typu obsiahne 1200 nábojov a ich vypálenie trvá celkovo 20 sekúnd.
Keďže vandrujúce A-10-ky pri manévroch v Kosove nemali vopred presne určené ciele útoku a hľadali na zemi len "príležitostné ciele", NATO tvrdí, že bolo technicky pomerne náročné po skončení 78-dňovej leteckej kampane spätne lokalizovať, kde presne boli tieto strely vypálené.
Jedna dávka prierazných striel PGU-14/B Armour Piercing Incendiary má približne veľkosť i hmotnosť veľkého dláta s obalom z ľahkej hliníkovej zliatiny, v ktorom je uložená prierazná tyč z ochudobneného uránu veľkosti pera alebo cigary.
Práve táto časť, ktorá má priemer asi 15 milimetrov a dĺžku 7,6 centimetra, pri zásahu preniká terčom. Je uložená v zliatinovom obale v tvare guľky, ktorý zachováva jej aerodynamiku a pri vypálení sa oddelí. Celá strela spolu s obalom váži 700 gramov.
Na vzdialenosť 1000 metrov prenikne uránová strela terčom do hĺbky 38 milimetrov, pričom pri zásahu sa uvoľní energia, ktorá by pri náraze na územie veľkosti malej mince postačila na zdvihnutie 30-tonového nákladu do výšky asi 30 centimetrov nad zem. Túto muníciu vyrábajú spoločnosti Aerojet a Honeywell.
Odpaľovacia zbraň GAU-8 je vyrobená tak, aby sa pri plnom nabití vyprázdnila v desiatich dvojsekundových dávkach, pričom medzi jednotlivými výstrelmi je potrebná minúta na jej vychladnutie. Pri jednej sekundovej rane z útočného stroja A-10 pri vzdialenosti 1200 metrov sa vypáli 40 uránových nábojov do okruhu o niečo väčšieho než je veľkosť tanku.
Americké stroje A-10 vypálili v Bosne v roku 1995 celkovo 10.800 dávok striel s ochudobneným uránom a asi 31.400 počas leteckej kampane v Kosove v roku 1999. Počas vojny v Perzskom zálive začiatkom 90. rokov bol z rôznych zbraní vypálený takmer jeden milión takýchto striel.
Muníciu s ochudobneným uránom okrem lietadiel A-10 nesú aj americké bojové vrtuľníky Apache, zatiaľ čo ťažšie strely fungujúce na tom istom princípe používajú hlavné bojové tanky americkej armády M1A1 Abrams.
Okrem armády USA používajú uránovú muníciu aj ozbrojené sily Veľkej Británie, Francúzska, Ruska, Izraela, Pakistanu, Portugalska, Saudskej Arábie, Ukrajiny, Turecka, Číny a Grécka.