Súťažiť v priamom prenose o novú obličku a spoliehať sa pritom na esemesky od divákov sa mnohým môže zdať nemorálne. Nie však holandskej televízii BNN, ktorá bude novú reality šou vysielať. Spustiť by ju mali podľa holandského denníka Algemeen Dagblad už tento piatok.
Traja súťažiaci, ktorí súrne potrebujú transplantovať obličku, budú útočiť na city Holanďanov, aby im poslali čo najviac sms hlasov. O tom, kto nakoniec obličku dostane, však rozhodne tridsaťsedemročná žena známa len ako Lisa, ktorá je darkyňou. Je nevyliečiteľne chorá a svoj orgán sa rozhodla darovať takýmto spôsobom. Esemesky od divákov by jej mali pomôcť v rozhodovaní, komu na konci reality šou obličku naozaj dá.
Televízii BNN vraj nejde len o zisk. Jej zástupcovia naopak tvrdia, že chcú poukázať na to, ako je v krajine málo darcov. „Šanca súťažiacich získať novú obličku je 33 percent. Je teda oveľa vyššia ako u ľudí, ktorí sú na zozname čakateľov. Vy si myslíte, že sa to zlepšilo, ale opak je pravdou,“ povedal cez víkend pre žurnál Rádia 1 šéf BNN Laurens Drillich.
Televízia má s čakaním na obličku vlastnú skúsenosť. Jej bývalý riaditeľ Bart de Graaff sa nového orgánu nedočkal a pred piatimi rokmi zomrel. BNN chce aj preto poukázať na to, že situácia sa odvtedy nezlepšila a darcov je stále príliš málo.
Darcovská reality šou však v krajine tulipánov vyvolala diskusiu o morálke. Aj medzi politikmi panujú rozpaky. Poslanec kresťanských demokratov Joop Atsma považuje súťaž za zvrátenú a požiadal ministra zdravotníctva, aby program zastavil. Paul Beerkens, šéf holandskej nadácie pre transplantáciu obličiek, je podľa Algemeen Dagblad rád, že sa o probléme darcovstva hovorí, ale spôsob, aký televízia zvolila, nepovažuje za šťastný. Neponúka podľa neho žiadne systémové riešenie.
V Holandsku je darovanie orgánov spojené s prísnymi predpismi a darcovia si podľa českého denníka Mf Dnes nemôžu vyberať príjemcov. Jedinou výnimkou je oblička, pretože tú je možné darovať aj počas života.
Šanca súťažiacich získať novú obličku je 33 percent. Je teda oveľa vyššia ako u ľudí, ktorí sú na zozname čakateľov. Vy si myslíte, že sa to zlepšilo, ale opak je pravdou.
Laurens Drillich šéf BNN
Autor: jah