Rusko sa nenechá Amerikou zahanbiť a už tento rok príde na trh údajne s úžasným navigačným systémom porovnateľným so slávnym GPS.
Ako nedávno ambiciózne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, ruský Glonass musí byť lepší ako americký systém.
Zdôraznil, že sa síce možno čiastočne spoliehať na patriotizmus ruského spotrebiteľa, ale len pre lásku k vlasti si nikto nijaký paškvil nekúpi.
Bude plniť i politické úlohy
Ruský zázrak by sa do obchodov mal dostať koncom tohto roka. Okrem bežných služieb bude ruská verzia slávneho GPS podľa vicepremiéra ruskej vlády Sergeja Ivanova plniť i politické úlohy. Tak napríklad sputniky budú zrejme nakukovať aj do kancelárií štátnych úradníkov. Pretože, ako Ivanov minulý týždeň vyhlásil, GLONASS sa stane pomocníkom v boji s korupciou a kriminalitou, napríklad s nelegálnou ťažbou dreva či lovom rýb.
S nutnou dávkou úprimnosti však Ivanov zapochyboval aj o schopnosti GLONASS–u ihneď konkurovať americkému produktu. „Nemôžem to sľúbiť na sto percent,“ povedal s rozpačitým úsmevom. Zato je prístroj príťažlivý z estetického hľadiska. Ivanov navrhuje, aby sa vyrábali dva varianty – jeden pre tanky a obrnené transportéry, ten môže byť škaredý. Druhý, krajší, pre „majiteľov mercedesov“.
Koncom tohto roku budú mať Rusi k dispozícii 18 nových kozmických prístrojov (v súčasnosti majú 17 funkčných sputnikov vhodných na tento účel), čo umožní pokryť celé územie RF. V roku 2009, keď bude fungovať už 24 kozmických prístrojov, stane sa GLONASS globálnym navigačným systémom a začne konkurovať svojmu americkému súperovi. Ruský systém totiž bude na rozdiel od amerického univerzálny a bude schopný prijímať tak svoj signál, ako aj GPS či signál európskeho systému Galileo. Cena pre bežného občana nebude nijako závratná – od 100 do 400 dolárov.
Stane sa jednotkou na trhu?
Podľa generálneho konštruktéra GLONASS–u Jurija Urličiča pôjde výrobok na dračku a stane sa jednotkou na svetovom trhu. Len štátne objednávky pôjdu do milióna prístrojov. Keď sa pridajú súkromní záujemcovia, bude potrebné v prvej fáze až 7 miliónov kusov. „Asi o dva roky bude viac ako polovica mobilných telefónov v RF mať funkciu sputnikovej navigácie. Keď sa pozrieme na prudký rozvoj telefonizácie, môžeme pokojne hovoriť o tom, že sputnikový navigačný systém čaká rovnaký boom, aký teraz prežíva mobilné telefónne spojenie,“ povedal nadšene Urličič tento týždeň. Aby GLONASS čo najskôr porazil svojho amerického súpera, rozhodol Vladimir Putin, že jeho používanie bude zadarmo.
V skutočnosti sa však GLONASS na vojenské účely používa v Rusku už od roku 1995. No až v januári 2007 Ministerstvo obrany RF zrušilo obmedzenie používania navigačného systému prostým smrteľníkom. Naostatok, akékoľvek zákazky prestávajú mať zmysel. Už niekoľko rokov si možno na internete nájsť letecké mapy a ruské územia, ktoré majú stále nálepku „prísne tajné“.