SME

Slovenská liga v Amerike slávi 100 rokov

Sto rokov uplynulo od pamätného dňa roku 1907, keď sa v Clevelande na Národnom kongrese stretlo 10.000 delegátov podporných organizácií, americko-slovenskej tlače a jednotlivcov, aby rozhodli o založení zastrešujúcej organizácii - Slovenskej ligy v Amerik

Bratislava 26. mája (TASR) - Sto rokov uplynulo presne dnes od pamätného dňa roku 1907, keď sa v Clevelande na Národnom kongrese stretlo 10.000 delegátov podporných organizácií, americko-slovenskej tlače a jednotlivcov, aby rozhodli o založení svojej strešnej organizácie - Slovenskej ligy v Amerike (SLA).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku 20. storočia pôsobilo v USA niekoľko slovenských spolkov, organizácií, vychádzali viaceré slovenské noviny. Vtedy sa medzi tamojšími predstaviteľmi slovenskej inteligencie, ktorú reprezentovali aj také mená ako Peter V. Rovnianek, Štefan Furdek, Albert Mamatey, Ignác Gessay, Gustáv Maršal-Petrovský, Anton Bielek, začala kryštalizovať myšlienka o potrebe vzniku jednotnej strešnej organizácie amerických Slovákov. Mala reprezentovať amerických Slovákov a zabezpečiť účinnejšiu podporu národno-emancipačných snáh národovcov na Slovensku, ktorí v Uhorsku čelili národnostnému útlaku. Iniciatíva na založenie takejto organizácie bola formulovaná na zasadnutí Združenia slovenských novinárov v Amerike, ktoré sa konalo 4. apríla 1907 v Pittsburgu a predsedal mu Štefan Furdek.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská liga bola založená 30. mája 1907 v Clevelande. Jej prvým predsedom sa stal Štefan Furdek. Už v prvom období svojej činnosti Liga vyvinula pozoruhodnú činnosť. Okrem početných prednášok a protestných zhromaždení, na ktorých podporovali emancipačné snahy slovenského národa, zorganizovala aj zbierku na národné ciele. V priebehu ďalších desaťročí, počas ktorých žezlo vedenia Ligy postupne preberali Peter Rovnianek, Albert Mamatey, Ivan Bielek, Jozef Hušek, Peter Hletko a iní, sa otázka samourčenia slovenského národa stala ústrednou.

V roku 1914 Slovenská liga pod vedením Ivana Daxnera vypracovala Memorandum o krivdách a požiadavkách slovenských - politický program, ktorý vyjadroval základné požiadavky slovenského národa. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa začalo diskutovať aj o optimálnom štátoprávnom postavení Slovákov. Postupne prevládla idea zjednotenia českého a slovenského národa s dôsledným rešpektovaním vzájomnej národnej nezávislosti. Tieto myšlienky obsahovala aj dohoda, ktorú 22. októbra 1915 uzatvorili v Clevelande predstavitelia SLA a České národné združenie.

SkryťVypnúť reklamu

Do dejín sa tento dokument dostal pod názvom Clevelandská dohoda. Zmluva okrem iného predpokladala: "...spojenie českého a slovenského národa vo federatívnom zväzku štátov, s úplnou národnou autonómiou Slovenska, s vlastným snemom, s vlastnou štátnou správou, úplnou kultúrnou slobodou, teda aj s plným právom užívania jazyka slovenského, vlastnou správou finančnou a politickou, so štátnym jazykom slovenským".

Táto dohoda sa tak stala jedným zo základných kameňov štátoprávnej emancipácie slovenského národa, na ktorom bol postavený najprv spoločný česko-slovenský štát a ktorý v konečnom dôsledku významne ovplyvnil aj vznik samostatnej Slovenskej republiky.

Pri príležitosti 100. výročia založenia SLA prijal 24. mája prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou 25 krajanov z tejto organizácie. Podiel amerických Slovákov v zápase za národné oslobodenie a vznik suverénnej slovenskej štátnosti ocenila na svojej májovej schôdzi aj Národná rada SR vo vyhlásení k storočnici založenia Slovenskej ligy v Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti SLA združuje niekoľko organizácií a spolkov a má asi 300.000 členov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 12 104
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 450
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 8 321
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 7 403
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 879
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 534
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 2 958
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lori a George Schappellovci.

Príčinu ich smrti zatiaľ nezverejnili.


SITA
Ilustračná snímka.

Dve osoby sú stále nezvestné.


TASR
Grécke ostrovy

Cestovné poriadky trajektov budú zrušené alebo presunuté na iný deň.


TASR
Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Predseda čínskeho parlamentu a severokórejský líder rokovali o spolupráci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu