TEHERÁN 23. mája (SITA/AFP) - Z celkového počtu 350 tisíc užívateľov heroínu v Iráne stúpol počet intravenóznych užívateľov tejto drogy na 250 tisíc. Uviedol to v stredu predstaviteľ iránskej protidrogovej organizácie Muhammad Réza Džahání, ktorého citovala polooficiálna tlačová agentúra Mehr. Džahání neposkytol ďalšie údaje o celkovom počte narkomanov v Iráne. Podľa oficiálnych odhadov však počet pravidelných užívateľov drog predstavuje dva milióny v krajine so 70 miliónmi obyvateľov, ktorá zvyšuje úsilie v boji proti narastajúcemu drogovému problému.
Podľa iránskeho ministerstva zdravotníctva sa počet narkomanov v islamskej republike zvyšuje ročne o osem percent. V roku 2006 registrovali 137 tisíc narkomanov, pichajúcich si heroín do žily. Ako povedal Džahání, pre boj s problémom drog musí parlament viac ako zdvojnásobiť rozpočet na liečbu narkomanov na 200 miliárd rialov (21,5 milióna dolárov) z minuloročných 80 miliárd rialov (8,6 milióna dolárov). "Našou prvou prioritou je liečba narkomanov s cieľom znížiť dopyt po drogách," vysvetlil.
Irán sa nachádza pozdĺž hlavných obchodných ciest pre heroín, ópium, morfín a kanabis produkovaných v Afganistane. Islamská republika sa snažila o zmenu prístupu k problému považovaním narkomanov za "zločincov, ktorí potrebujú liečbu", nie uvrhnutie do aj tak preplnených väzníc. Nezávislé mimovládne organizácie (MVO) ako Anonymní narkomani (Narcotics Anonymous), ktoré vznikli v Iráne v polovici 90. rokov, pôsobia so stotisícou členskou základňou v mestách a dedinách po celej krajine. Podľa MVO s problémom drog rastie aj počet ľudí infikovaných HIV, ktorých je v Iráne oficiálne 70 tisíc.