Všetci sú vinní v prípade "ohrozenia ústavného poriadku", ktorého sa dopustili v záujme "získania moci a vplyvu", prečítala z rozsudku v belehradskej súdnej sieni hlavná sudkyňa v procese Nata Mesarovičová. Organizátor vraždy Ulemek aj jej vykonávateľ Jovanovič si rozsudok v pokoji vypočuli. Keď však sudkyňa začala čítať odôvodnenie, požiadali, aby ich pustili von zo sály. Zdôvodnili to tým, že slová sudkyne nechcú počúvať. "Najbolestivejšou vecou je fakt, že žijeme v krajine, kde môže organizovaná zločinecká skupina v záujme získania politickej moci zabiť premiéra," povedala Mesarovičová. Podľa súdu išlo jednoznačne o "politickú vraždu".
Súd s dvanástimi obvinenými v kauze Djindič, ktorý je prvým súdom s predstaviteľmi organizovaného zločinu v krajine, sa začal v decembri 2003. Prácu mu sťažovali mnohé právne kľučky zo strany obhajcov, ako aj snahy politikov z rôznych strán ovplyvňovať vyšetrovanie. Počas procesu boli zabití dvaja svedkovia obžaloby, krátko pred plánovaným vynesením rozsudku odstúpil jeho hlavný sudca.
Obvinení, až na jedného, svoju vinu opakovane popreli. Piatich z nich odsúdili v neprítomnosti, keďže sa ich až doposiaľ nepodarilo chytiť.
Odkiaľ prišla politická objednávka na zavraždenie Djindiča sa vyšetrovateľom a sudcom stále nepodarilo dokázať. Djindič nasmeroval Srbsko na Západ a vydal Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) bývalého juhoslovanského a srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Ten zomrel minulý rok v haagskej cele na infarkt. Podľa obžaloby za vraždou Djindiča stála práve snaha istých kruhov zamedziť reformám a vydávaniu srbských vojnových zločincov ICTY a zabezpečiť ich návrat k moci.
Djindič nemal dobré vzťahy ani so súčasným srbským premiérom Vojislavom Koštunicom, najväčšie spory mali práve v otázke vydávania Srbov do Haagu. Bývalý Djindičov hovorca Vladimir Popovič verejne obvinil zo zavraždenia bývalého premiéra práve Koštunicu. "Nemám pochýb o tom, že Vojislav Koštunica bol politickým vodcom skupiny (ktorá stála za zavraždením Djindjiča)," povedal. Koštunica podľa neho všemožne bránil vyšetrovaniu prípadu, aby tak zakryl, že s vraždou má sám niečo spoločné. Koštunica aj jeho Demokratická strana Srbska (DSS) sa proti tomuto obvineniu ostro ohradili.