SME

Filip II., nemilosrdný tyran

Pavúk, ktorý spriada z Escorialu svoje zlovestné siete po Európe a po svete - aj tak ho poznala politická reprezentácia vtedajšieho sveta. Filip II. Habsburg bol človek neprístupný a hrdý, vášnivý len vo svojej nenávisti voči nekatolíkom, ktorých s kamenn

Pavúk, ktorý spriada z Escorialu svoje zlovestné siete po Európe a po svete - aj tak ho poznala politická reprezentácia vtedajšieho sveta. Filip II. Habsburg bol človek neprístupný a hrdý, vášnivý len vo svojej nenávisti voči nekatolíkom, ktorých s kamennou tvárou posielal na hranicu. Autodafé - mohutné plamene horeli po celom Španielsku a kolóniách. Muž, ktorý sa stal pomníkom seba samého už za života, sa narodil 21. mája 1527 - pred 480 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Nepríjemnú bledú arogantnú tvár Filipa II., vždy oblečeného v čiernom len s bielym vysokým golierom, videlo len zopár veľvyslancov, a jeho najbližšia rodina. Nikto iný sa nemohol dostať do jeho blízkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Burgunsko-španielsky dvorný ceremoniál, ktorý zaviedol jeho otec Karol V., doviedol k takej dokonalosti, že úplne udusil život v paláci. Pravidlá a predpisy, ktoré vášnivo vymýšľal a režíroval sám panovník, platili absolútne pre každého.

Príčinou takého správania bola jeho vlastná predstava o úlohe kráľa v dejinách, kde slabosť zapríčiňuje stratu predstíže a môže mať aj politické dôsledky.

Všetko pre politiku

Politika bola jediným zmyslom jeho konania. Všetko však konštruoval sám, takmer bez poradcov, presvedčený o svojej neomylnosti, a tak robil veľké chyby, ktoré Španielsku priniesli stratu území aj politickej prestíže. Krajina, hoci mala obrovské kolónie, nevedela ich dostatočne využiť a postupne sa menila na štát, kde polovicu obyvateľstva tvorili šľachtici-úradníci, kňazi a mnísi, a druhú polovicu žobráci.

SkryťVypnúť reklamu

Počiatočné úspechy ako porážka Francúzska a manželstvo s dcérou francúzskeho kráľa neviedli k tomu, aby Francúzsko ďalej nebrojilo a nesnažilo sa zničiť španielske snahy o nadvládu v Európe.

Ďalšou horúcou pôdou bolo Nizozemsko. Jeho snahu vymaniť sa spod nadvlády Španielov nezvládol ani mimoriadne krutý vojvoda z Alby a z časti kolónie tak vznikol nový štátny útvar - Holandsko.

Ani víťazstvo nad Turkami v námornej bitke pri Lepante Filipovi nepomohlo. Benátčania sa s Turkami dohodli na obchodnom spojení. Filip závidel svojmu bratovi Donovi Juanovi D'Asturia - víťazovi od Lepanta - a závisť ho viedla k tomu, že ho poslal do Nizozemska, kde čoskoro zomrel. Sám panovník sa nezúčastňoval na vojenských ťaženiach, a aj keď mal šťastie na vojvodcov, nedôveroval im, a snažil sa ich vplyv eliminovať.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1580 sa Filip II. stal portugalským kráľom po vymretí tamojšieho panovníckeho rodu. Španielsko vtedy nadobudlo najväčší rozsah v dejinách.

Utajená ľudská tvár

Trochu ľudskejšiu tvár ukázal Filip II. vo vzťahu k svojim naj­bližším, čo dokazujú jeho listy dcéram, ktoré písal vždy len po polnoci, osamote. „Netrpezlivo čakám správu o vašom odchode na cestu sem, lebo veľmi túžim vás vidieť.“ Jeho štyri manželstvá síce mali politický podtext, ale svoje ženy ctil ako kráľovné a matky svojich detí.

Prvá manželka Mária Portugalská na Filipovi nezanechala výraznú stopu. Politické manželstvo so staršou Máriou Tudorovou zas malo viac nevýhod ako výhod. Mária nechcela ako panovníčka opustiť Anglicko, Filip musel odchádzať na dlhé mesiace aspoň do Nizozemska. Manželstvo bolo bezdetné, pre dnes už známu Máriinu chorobu. Napriek tomu vraj svojho muža milovala a uznávala.

SkryťVypnúť reklamu

Po jej smrti zase bolo nevyhnutné obnoviť spojenectvo s Francúzskom. Alžbeta Francúzska a posledná manželka Anna Rakúska starnúcemu a neľútostnému mocnárovi trochu spestrili život a rozmarná Alžbeta dokonca vedela od kráľa dosiahnuť svoje. Rodenie potomkov - hlavný údel kráľovien - ju však tak vysilil, že umrela veľmi mladá.

Tragický koniec

Filip II. zažil aj pohreby svojich manželských i nemanželských detí. Duševná choroba jeho prvorodeného syna Dona Carlosa zas prinútila zavrieť svoje dieťa do pevnosti.

Rok 1588 bol ďalšou ranou pre kráľa, ale aj pre Španielsko. V snahe poraziť novú kráľovnú Anglicka, protestantku Alžbetu I., vyslal na ostrovy veľkú námornú „neporaziteľnú“ armádu. Časť loďstva však na mori zničila búrka a ostatok dorazilo podstatne modernejšie anglické loďstvo a dlhý ústup. Španielsko stratilo prevahu na mori a prím začali hrať Angličania.

SkryťVypnúť reklamu

Filip II. zomrel v roku 1598. Pochovali ho v Escoriale, ktorý sám vybudoval nákladom 5 miliónov dukátov a v ktorom sa podľa všetkého naozaj nedalo žiť inak ako žil kráľ Filip - muž z kameňa, človek bez srdca.

Dlh, ktorý zanechal svojmu synovi Filipovi III. bol 100 mi­liónov dukátov. Národ sa vedel modliť, ale nevedel pracovať, a už vôbec nie podnikať.

Španielsko prestalo byť veľmocou a už sa nikdy nespamätalo, aj keď sa inkvizícia postupne vysilila. Ožobračenie krajiny dokončil Filip III., keď vypudil moslimských Maurov, jedinú vrstvu, ktorá podnikala a pracovala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 403
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 024
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 396
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 083
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 674
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 619
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo.

Úrady zatkli desiatky zamestnancov samosprávy v rámci vyšetrovania Imamogla.


TASR
Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un počas stretnutia v júni 2024 v Pchjongjangu.

KĽDR a Rusko sa pripravujú na slávnostnú ceremóniu.


TASR 2
Minister obrany Boris Pistorius (uprostred, SPD) prichádza na prvé kolo sondážnych rozhovorov medzi zástupcami víťazného konzervatívneho bloku CDU/CSU a doteraz vládnucich sociálnych demokratov (SPD) v Berlíne.

SPD má v budúcej vláde obsadiť sedem zo 17 ministerských postov.


TASR
Prvé skúšobné odpálenie zbraňového systému novej vojnovej lode triedy Čche Hjon.

Soul a Washington aktivitu monitorovali.


TASR

Sportnet

Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Slovenského obrancu označil ako svetlý bod neúspešnej série.


TASR
Slovenskí reprezentanti na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si, kde sledovať štvrťfinálový zápas na MS v hokeji hráčov do 18 rokov 2025: Slovensko - Nemecko.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
Futbalisti FC Barcelona.

Zápas semifinále Ligy majstrov odvysiela stanica Nova Sport.


SkryťZatvoriť reklamu