BERLÍN 22. mája (SITA/AFP) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok vyzvala svetových lídrov, aby dodržali svoje sľuby voči Afrike. V príhovore na úvod Fóra afrického partnerstva v Berlíne, ktoré otvorila spolu s libérijskou prezidentkou Ellen Johnsonovou Sirleafovou, zdôraznila, že problémy v Afrike je možné riešiť len globálne. Na konferencii venovanej možnostiam pomoci skupiny G8 najchudobnejšiemu kontinentu na svete skonštatovala, že v hre je spoľahlivosť a dôveryhodnosť. Ako však dodala, africkí predstavitelia musia takisto preukázať, že im možno dôverovať. Kritizovala pritom režim prezidenta Roberta Mugabeho v Zimbabwe.
Dvojdňová konferencia v Berlíne pripraví odporúčania na summit G8, ktorý sa uskutoční v dňoch 6. až 8. júna v nemeckom Heiligendamme. Merkelová prisľúbila, že problémy Afriky budú zaradené medzi hlavné body jeho programu. "Tento kontinent je nám blízky" a z dôvodu jeho geografickej blízkosti má Európa zvláštnu povinnosť pomôcť Afrike v otázkach ako klimatické zmeny a boj proti chorobám, dodala.
Nemecko patrí k tým krajinám G8, ktoré africkí predstavitelia a aktivisti zameriavajúci sa na boj proti chudobe obviňujú z porušenia sľubov o zdvojnásobení pomoci do roku 2010, odsúhlasenej na summite G8 v škótskom meste Gleneagles v roku 2005. Merkelová to chce napraviť, ale plánuje sa sústrediť skôr na investície v Afrike ako na vecné dary chudobným. Pri príležitosti berlínskeho podujatia vyzvala kapitánov priemyslu, aby pozornosť obrátili na Afriku. "Každý, kto dnes Afriku prijme ako investičnú oblasť, bude zajtra žať," povedala.
Nemecká ministerka pre rozvoj Heidemarie Wieczorek-Zeulová uviedla, že do Afriky prúdia iba dve percentá z celosvetových priamych investícií. Ako dodala, Nemecko by malo podporiť africké krajiny, kde je dobré investičné ovzdušie. Na tlačovej konferencii v blízkosti zasadnutia Svetovej banky (SB) o Afrike v Berlíne vyjadrila presvedčenie, že G8 umožní obyčajným Afričanom prístup k malým pôžičkám. "To bude dôležitý bod summitu," uviedla.
Bangladéšsky laureát Nobelovej ceny za mier Muhammad Junus, ktorý sa taktiež zúčastnil na rokovaniach SB, povedal, že africkí predstavitelia ho požiadali o radu, ako by ich krajiny mohli ťažiť zo systému mikropôžičiek, ktoré rozbehol v Ázii. "Je veľký záujem zo strany afrických lídrov, s ktorými som hovoril. Otázka je, ako by to bolo možné preniesť do praxe," dodal. Niekoľko afrických krajín, vrátane Rwandy a Mali, už má projekty financované z mikropôžičiek vychádzajúcich z modelu, ktorý Junus vyvinul.
Fórum afrického partnerstva vzniklo v roku 2003 po summite G8 vo francúzskom Eviane s cieľom podporiť dialóg medzi Afrikou a najbohatšími krajinami sveta. Medzi africkými predstaviteľmi, ktorí dostali pozvanie na summit G8, je nastupujúci nigérijský prezident Umaru Yar'Adua, juhoafrický prezident Thabo Mbeki, egyptský Husní Mubarak, Abdal Azíz Buteflika z Alžírska, Abdoulaye Wade zo Senegalu a ghanský prezident John Kufuor.