ŠTRASBURG 22. mája (SITA/AFP) - Väčšina Európanov podporuje protifajčiarsku politiku, ktorá v Európskej únii zaznamenáva rozmach. Najväčšiu podporu má medzi obyvateľmi Írska, Švédska a Talianska, kde vlády zaviedli zákaz fajčenia medzi prvými v Európe. Vyplýva to z výsledkov štúdie EÚ o fajčení, ktoré v utorok v Európskom parlamente predstavil eurokomisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianou. Správu Eurobarometra predstavili týždeň pred Svetovým dňom bez tabaku, ktorý sa pripomína 31. mája.
Podľa výsledkov Eurobarometra 88 percent Európanov podporuje nefajčiarske kancelárie, pracoviská a verejné priestranstvá. Kyprianou vyjadril potešenie nad silnou podporou verejnosti a skonštatoval, že to môže posilniť snahy o dosiahnutie zákazu fajčenia na pracoviskách a verejných priestoroch do roku 2009.
Ďalšou európskou krajinou, kde od júla začne platiť zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestoroch a na pracoviskách, bude Anglicko. Škótsko, Wales a Severné Írsko už podobné protifajčiarske opatrenia prijali.
V krajinách EÚ zomrie na následky fajčenia ročne okolo 650 000 ľudí, zatiaľ čo ďalších 80 000 dospelých podľahne účinkom pasívneho fajčenia. Najčastejšie uvádzaný dôvod pre fajčenie je stres, hoci medzi mladšími fajčiarmi sú to fajčiaci priatelia alebo kolegovia.
Podľa štúdie je v priemere približne polovica európskych domácností nefajčiarskych. Najviac domácností, v ktorých sa nefajčí, zaznamenali vo Fínsku (83%) a Švédsku (69%), najmenej v Chorvátsku (17%) a Grécku (26%). Za fajčiarov sa považuje viac mužov (37%) ako žien (27%), podobne aj k bývalým fajčiarom sa hlási viac mužov (25%) ako žien (18%). Medzi najsilnejších fajčiarov (40%) patrí veková skupina 25- až 39-ročných. 47 percent Európanov o sebe tvrdí, že nikdy nefajčilo. Hoci podľa prieskumu verejnej mienky majú fajčiari určité pochopenie pre nefajčiarov, obzvlášť deti a tehotné ženy, až dve tretiny fajčiarov nemá problém zapáliť si cigaretu doma v prítomnosti nefajčiarov