CANBERRA 21. mája (SITA/AFP) - Iracký minister zahraničia Húšjár Zíbárí v pondelok počas návštevy Austrálie vyzval Američanmi vedené koaličné sily, aby z jeho krajiny zbabelo neutiekli. Spojené štáty, Británia a Austrália by mali v tomto kritickom čase stáť pri Iraku, povedal Zíbárí na spoločnej tlačovej konferencii s austrálskym ministrom zahraničia Alexandrom Downerom. "Všetci vidíme, že vo Washingtone, v Londýne, v Európe a tu sa zväčšuje stres, ale domnievam sa, že teraz nie je čas na zbabelý útek," povedal Zíbárí. "Myslím si, že toto je čas stáť pri ľuďoch, ktorých ste pomohli oslobodiť."
Austrálsky premiér John Howard, ktorého vláda v Iraku nasadila približne 1 400 vojakov, čelí pre irackú vojnu nespokojnosti verejnosti, ktorá je podobná nespokojnosti namierenej proti americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi a britskému premiérovi Tonymu Blairovi. Howard však opakovane upozornil, že predčasný odchod by bol víťazstvom "teroristov". Tento postoj zastáva napriek tomu, že tohtoročné voľby v Austrálii by mohli znamenať oživenie Laboristickej strany, ktorá sľúbila, že austrálskych vojakov privedie domov.
Zíbárí povedal, že počet obetí medzi zahraničnými vojakmi v Iraku sa v poslednej dobe zvýšil "preto, že sú nasadzovaní proti nepriateľovi v jeho štvrtiach. Nesedia nečinne vo svojich kasárňach." Koaliční vojaci urobili skutočný pokrok a pod kontrolu dostali mnohé štvrte Bagdadu, povedal. Zahraničnopolitický hovorca austrálskej Laboristickej strany Robert McClelland povedal, že pre Zíbárího má pochopenie, ale laboristická vláda by dodržala sľub o stiahnutí austrálskych vojakov v priebehu mesiacov po nástupe k moci. "Určite by išlo o mesiace, ale neodchádzali by sme unáhlene, urobili by sme to po konzultáciách" s vládami USA a Británie, povedal.