New York/Washington/Kalkata 9. apríla (TASR) - Generálny tajomník OSN Kofi Annan vyjadril dnes nádej, že priame rokovania medzi Čínou a USA vyriešia spor týkajúci sa leteckého americko-čínskeho incidentu. Generálny tajomník OSN zároveň ponúkol obom zainteresovaným stranám pomoc aj napriek tomu, že sa domnieva, že obe veľmoci nájdu spôsob, ako sa vzájomne ospravedlnia.
Konfrontácia s Čínou by mala byť pre USA len tou "najkrajnejšou" možnosťou, nie však "strategickou" voľbou, uviedol pre magazín Newsweek na margo americko-čínskej diplomatickej krízy bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger.
Kissinger zároveň potvrdil, že vláda prezidenta Georgea W. Busha urobila pri riešení súčasnej krízy "dobrý prvý krok". Súčasná situácia, ktorá rešpektuje americké stanovisko, že nešlo o provokáciu, ale o nešťastie, nevylučuje podľa bývalého šéfa americkej diplomacie riešenie tejto krízy.
Kissinger zároveň poukázal na "kultúrnu priepasť" medzi diplomatickými hľadiskami oboch strán. Čínska vyjednávacia taktika podľa neho odráža historickú skúsenosť tohto štátu - najmä ponižovanie, ktoré musel znášať v uplynulých storočiach.
Duchovný vodca tibetského buddhizmu dalajláma dnes apeloval na USA a Čínu, aby zachovali zdržanlivo v konfrontáciách týkajúcich sa leteckého incidentu. Na otázku, či sa majú USA za incident Číne ospravedlniť, dalajláma iba označil incident za "poľutovaniahodný a nešťastný".
Prieskumné lietadlo amerického námorníctva typu EP-3E muselo 1. apríla núdzovo pristáť na čínskom tropickom ostrove Chaj-nan po vzdušnej kolízii s jednou z dvojice čínskych stíhačiek F-8, ktoré uskutočňovali obranný útok. Kolízia viedla k napätej diplomatickej roztržke medzi Pekingom a Washingtonom. Čína žiada, aby sa Washington za incident ospravedlnil, no Biely dom ospravedlnenie vytrvalo odmieta.